Data publicarii: Sambata 22 Iulie 2023, 00:18
Data actualizarii: Sambata 22 Iulie 2023, 00:17

CFR Cluj a învins-o cu 3-1 pe UTA Arad.

CFR Cluj s-a impus fără prea mari probleme pe arena „Francisc von Neuman”, pe o ploaie torențială. Ardelenii au înscris de trei ori și au plecat de la Arad cu toate cele trei puncte.

După meci, Mircea Rednic a vorbit despre evoluția elevilor săi și a precizat că trebuie să existe răbdare în lot, pentru că s-a schimbat foarte mult angrenajul față de sezonul trecut.

„Cu echipe precum a celor de la CFR, care au jucători, calitate, e de ajuns să faci jumătate de greșeală și să iei gol. Păcat. Ne-am relaxat când nu trebuia să ne relaxăm. Păcat. Eu zic că dacă nu făceam greșelile pe care le-am făcut... Dar știi cum e în fotbal, când greșești cu echipele mari plătești. Trebuia să fim mai prezenți, mai disciplinați, pentru că ne-au surprins. Am încercat să pasăm și în repriza a doua, pe un teren impracticabil.

Nu mă îngrijorează, e normal. Noi nu avem nici trei săptămâni de când ne pregătim. Mă bucur că au intrat cei care au venit noi foarte bine. Am zis că în două-trei săptămâni echipa va arăta mult mai bine din punct de vedere fizic. Trebuie să avem răbdare, s-a schimbat aproape toată echipa, nu jumătate. Le trebuie timp jucătorilor noi să se adapteze”, a spus Mircea Rednic după meci.

UTA Arad - CFR Cluj 1-3

Cele două echipe s-au duelat pe arena „Francisc von Neuman” din Arad, în a doua etapă disputată a noului sezon al Superligii României. Arbitrul Găman a fost la centrul partidei.

Prima repriză a fost o nebunie totală!

Cooper a deblocat tabela în minuul 27, iar două minute mai târziu Bîrligea a restabilit egalitateta. Jefte a ratat un penalty în minutul 35, iar Carp și-a dat autogol în minutul 40.

În repriza secundă, jocul s-a domolit. Yeboah a dus scorul la 3-1 în minutul 85 și a închis tabela. CFR Cluj a reușit, astfel, să plece de la Arad cu toate cele trei puncte.

Echipele de start

• UTA Arad: Iacob - Carp, Benga, Markov, Abeid - Pop, Dumitrașcu, Stahl, Mihai - Fabry, Cooper
  • CFR Cluj: Sava - Mogoș, Ajeti, Țîru - Manea, Fililp, Muhar, Cvek, Camora - Bîrligea, Betancor