Rapid Basarab Panduru Superliga Superliga Basarab Panduru
Data publicarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 12:05
Data actualizarii: Duminica 17 Decembrie 2023, 12:03

Rapid nu a mai câștigat de șase etape în Superliga României.

Trupa din Giulești a pierdut și locul trei după etapa #20. Rapid a remizat cu Petrolul Ploiești, scor 0-0, și a coborât pe a patra poziție în clasament. 32 de puncte are formația dirijată de Cristiano Bergodi în acest moment în campionat.

Basarab Panduru, fost internațional român, a subliniat faptul că atacanții Juvhel Tsoumou și Kévin Soni nu ar trebui să facă parte din angrenajul giuleștenilor și că ar trebui să vină alți doi jucători mai buni pe pozițiile respective.

• Juvhel Tsoumou se află la Rapid din noiembrie 2023 și e cotat la 300 de mii de euro, conform site-urilor de specialitate, în timp ce Kevin Soni a semnat cu giuleștenii în septembrie 2023 și e evaluat de Transfermarkt la 600 de mii de euro

”Afară Soni, Tsoumi. Şi vin alţii că nu merge. Ştii ce zic ăştia de la Rapid... Nu sunteţi din filmul ăsta. Nu erau de la început. Ăla trebuia să meargă la Botoşani şi a ajuns la Rapid. Probabil că înţelegi că dacă vrei să faci ceva nu mai poţi aduce jucători care nu au jucat de 6 luni.

Ia mai bine golgheterul ăsta. Te duci la ţări din astea şi iei de acolo, că acum nu poţi să te duci nu ştiu pe unde, e clar... Dăm bani mai mulţi dar măcăr ştii că te ajută, dar măcăr o încerci corect”, a spus Basarab Panduru, potrivit OrangeSport.

Giuleștenii mai au un singur meci de disputat în acest an. Miercuri, 20 decembrie, de la ora 20:30, Rapid o va întâlni la Ovidiu pe Campioana României, Farul Constanța, în partida care va conta pentru a 21-a etapă din primul eșalon al României.

Blestemul FCSB! Când a câștigat ultima dată Rapid București

În etapa #20, Rapid a remizat cu Petrolul în ”Primvs Derby”, pe stadionul ”Ilie Oană” din Ploiești, scor 0-0. Egalul a condus, așadar, la al șaselea meci consecutiv pentru giuleșteni fără succes din toate competițiile (Superliga & Cupa României).

Ultima dată când formația dirijată de Cristiano Bergodi a reușit să smulgă un succes a fost în deplasare cu rivala din Capitală, FCSB, pe 5 noiembrie, într-un meci care a contat pentru etapa #15 din campionat și s-a încheiat 2-1 în favoarea giuleștenilor.

Jayson Papeau (minutul 39) și Paul Iacob (minutul 45+2) marcau atunci pentru Rapid, în timp ce la FCSB puncta Joyskim Dawa, în urma unui corner executat cu precizie în repriza secundă de Risto Radunovic (minutul 65).

De atunci a început seria negativă a rapidiștilor: egal cu Sepsi OSK pe 10 noiembrie (0-0), eșec cu ”U” Cluj pe 27 noiembrie (2-3), egal cu FC Botoșani pe 2 decembrie (0-0), remiză cu CFR Cluj în Cupa României (0-0), înfrângere cu FC Voluntari ”acasă” (1-2) și egal cu ”lupii galbeni”.