Dan Petrescu n-a mai rezistat după al treilea egal consecutiv: "Nu mai vor să fim pe primul loc! E penibil"

Dan Petrescu CFR Cluj Universitatea Craiova Superliga
Data publicarii: Sambata 05 Februarie 2022, 23:31
Data actualizarii: Sambata 05 Februarie 2022, 23:35

CFR Cluj a făcut un nou pas greșit în Liga 1, după 1-1 cu Universitatea Craiova.

Campioana a fost egalată în minutul 90+6, la golul marcat de Gustavo, iar Dan Petrescu nu se va putea baza la meciul următor pe Mario Camora și Cristi Bălgrădean, care au văzut cartonașul roșu.

Dan Petrescu, furios după remiza cu Universitatea Craiova

Dan Petrescu a fost un car de nervi la finalul partidei. Antrenorul lui CFR a acuzat arbitrajul, ghinionul, dar și programările făcute de LPF, având în vedere că echipa sa este nevoită să joace marți, peste mai puțin de trei zile, împotriva celor de la UTA Arad.

"Dacă al treilea meci la rând suntem egalați în ultimul minut, vă dați seama starea mea și a jucătorilor. Într-un campionat n-am făcut niciun egla, iar acum suntem egalați dramatic. Craiova a jucat bine. Ei meritau egalul, dar n-aveam voie să luăm așa gol, să luăm așa roșu. Prea multe greșeli și plătim. A fost o stare de oboseală, jucători care nu s-au antrenat, precum Camora și Bordeianu.

Craiova a început extraordinar repriza a doua. Au calitate foarte multă cei de la Craiova și au avut ocazii foarte multe. N-am ce să reproșez acum, sunt prea supărat și prea la cald, aș vrea să vorbesc altădată despre meci. Eu trebuie să plec acum, programarea noastră a fost făcută extraordianar. Mulțumim celor care ne ajută și nu mai vor să fim pe primul loc. Eu dacă plec acum cu mașină, ajung luni, cu o zi înainte de meci. Cum poți să pui meciul marți dacă noi terminăm duminică? Mi se pare penibil! N-am timp să mai vorbesc de meciul ăsta, sunt foarte trist. Sunt convins că a fost un penalty clar la Debeljuh, o să-l vedeți toți.

Camora și Bălgrădean sunt suspendați, avem foarte multe accidentări. Să vedem ce jucători găsim. Nu știu dacă-i refacem până marți. Va fi foarte greu meciul de marți. Am pierdut puncte, nu viteză. Noi am jucat bine în ultimele trei meciuri ținând cont de adversari, FCSB, FC Botoșani și Craiova", a spus Dan Petrescu.

Pentru CFR Cluj este a treia remiză consecutivă în Liga 1. Campioana are 60 de puncte și e la nouă lungimi în fața lui FCSB, care are meci duminică împotriva lui FC U Craiova.

CFR Cluj va înfrunta UTA Arad, pe teren propriu, marți, de la 17:30.