Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1. Gustavo înscrie la ultima fază, după un meci nebun! Doi jucători ai campioanei, eliminați

Universiteata Craiova CFR Cluj Universitatea Craiova - CFR Cluj Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 05 Februarie 2022, 22:50
Data actualizarii: Sambata 05 Februarie 2022, 23:14

Meci spectaculos și tensionat în bănie, cu un gol în minutul 90+6 și două eliminări în tabăra campioanei.

Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1

Universitatea Craiova și CFR Cluj au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 24 din Liga 1.

Oltenii au început mai bine și au avut primele ocazii, dar campioana a deschis scorul în minutul 17, când, după o gafă a lui Mateiu, mingea a ajuns la Claudiu Petrila, care a șutat plasat din afara careului și l-a învins pe Pigliacelli.

Formația lui Laurențiu Reghecampf a forțat egalarea în partea secundă și a avut o șansă uriașă, în minutul 53, când lovitura de cap a lui Papp a fost respinsă de pe linia porții de Camora. În ultimele 25 de minute, Universitate Craiova i-a pierdut pe Elvir Koljic și Ștefan Baiaram, accidentați, iar CFR Cluj a rămas în nouă oameni, după ce Mario Camora și Cristi Bălgrădean au fost eliminați.

Oltenii au dat lovitura în minutul 90+6, la ultima fază importantă de atac. După ce a respins două șuturi expediate de Crețu și Bancu, Bălgrădean nu a mai putut face nimic la execuția lui Gustavo, din apropierea liniei porții.

Chiar înainte să fluiere finalul, Hațegan ar fi fost înjurat de portarul Cristi Bălgrădean, care a fost eliminat direct.

Pentru CFR Cluj este a treia remiză consecutivă în Liga 1. Campioana are 60 de puncte și e la nouă lungimi în fața lui FCSB, care are meci duminică împotriva lui FC U Craiova.

Universitatea Craiova a urcat pe locul 5, cu 36 de puncte în 24 de etape.

Minutul 90+8: Fluier final! Universitatea Craiova - CFR Cluj 1-1. La ultima fază, Cristi Bălgrădean a văzut direct cartonașul roșu pentru injurii adresate arbitrului.

Minutul 90+6: GOL Universitatea Craiova! Gustavo îl învinge pe Bălgrădean, după ce Bălgrădean a respins șuturile lui Crețu și Bancu.

Minutul 86: Ocazie Universitatea Craiova! Markovic șutează cu pământul din careu, dar Manea salvează de pe linia porții.

Minutul 85: Eliminare CFR Cluj! Mario Camora vede al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Cîmpanu.

Minutul 77: Baiaram se accidentează după un fault comis de Debeljuh, care a primit doar cartonaș galben. Jucătorul Universității Craiova a acuzat dureri puternice și a fost scos de pe teren.

Minutul 73: Koljic acuză o accidentare și este înlocuit. În locul său, Reghecampf îl introduce pe Markovic.

Minutul 53: Ocazie Universitatea Craiova! Papp reia periculos cu capul după un corner, însă Camora respinge de pe linia porții.

Minutul 52: Ocazie Universitatea Craiova! Crețu trimite cu capul din centrul careului, dar Bălgrădean respinge.

Minutul 46: Începe repriza secundă!

Minutul 45+3: Pauză: Universitatea Craiova - CFR Cluj 0-1.

Minutul 45+2: Koljc protestează vehement după ce Ovidiu Hațegan nu dictează penalty pentru un presupus henț în careu al lui Graovac. Atacantul oltenilor este avertizat, iar reluările arată că mingea l-a lovit în picior, iar ulterior în abdomen pe fundașul campioanei.

Minutul 39: Ocazie Universitatea Craiova! Oltenii încearcă o schemă la o lovitură liberă executată de Koljic, însă șutu lui Bancu din careu este blocat.

Minutul 34: Ocazie CFR Cluj! După o fază prelungită de atac a ardelenilor, Bordeianu trimite un șut pe lângă poartă.

Minutul 17: GOL CFR Cluj! După o gafă a lui Mateiu, mingea ajunge la Claudiu Petrila, care șutează plasat din afara careului și îl învinge pe Pigliacelli.

Minutul 10: Ocazie CFR Cluj! Petrila pasează excelent în careu pentru Billel Omrani, care trimite în stâlpul din stânga lui Pigliacelli.

Minutul 9: Ocazie Universitatea Craiova! Baiaram pătrunde excelent până la marginea careului advers și pasează pentru Koljic, al cărui șot e blocat. Din cornerul rezultat, atacantul bosniac trimite cu capul pe lângă poartă.

Minutul 1: Începe meciul! Lovitura de începere este dată de fostul jucător din perioada Craiovei Maxima, Petre Purima.

• Antrenor: Dan Petrescu

Universitatea Craiova se află pe locul 5, cu 35 de puncte, golaveraj 38-26, la distanță de adversara ei de azi, liderul CFR, care a strâns 59 de puncte în 23 de etape, marcând 36 de goluri și primind doar 12.

• Meciul de pe stadionul Ion Oblemenco va fi arbitrat de Ovidiu Hațegan.

Laurențiu Reghecampf, antrenorul oltenilor, susține că nu se teme că postul i-ar fi în pericol deși echipa sa a avut evoluții neconcludente în ultimele partide din Liga 1.

“Urmează meciul cu CFR, eu am mare încredere în jucători, în reacţia pe care o vor avea la meciul de sâmbătă seară. Avem foarte multe probleme, trecem printr-o perioadă mai dificilă, s-au adunat multe probleme cu jucători accidentaţi. Este păcat că nu am reuşit să avem parte de un rezultat pozitiv la ultima partidă. Am discutat cu jucătorii, am analizat ce am greşit.

La meciul de sâmbătă seară echipa va trebui să aibă agresivitate. Jucăm acasă, vom juca cu fanii lângă noi şi sunt sigur că vor încerca să împing echipa spre victorie. Îmi doresc enorm ca după un meci de luptă jucătorii să fie fericiţi. Este greu să lucrezi şi să vezi că ai mai mulţi jucători la doctor decât pe teren”, a spus Reghecampf, la conferința de presă premergătoare partidei.

Universitatea Craiova - CFR Cluj, LIVE de la 21:00

"Îmi dau seama că şi cei de la Craiova au nevoie de o victorie. Ei tremură pentru play-off, noi tremurăm pentru primul loc, fiecare antrenor are presiune. Statistica nu contează, contează ce va fi pe teren. Eu sunt convins că fanii lor îi vor ajuta. Sunt conştient că au jucători de clasă, ei meritau mult mai multe puncte.

Sunt conştient de valoarea lor şi că pot câştiga, nu numai cu CFR sau cu FCSB, ci cu orice echipă. Şi de aceea trebuie să ne pregătim foarte bine pentru acest meci. Sunt convins că va fi un meci care va fi decis de mici detalii şi poate un gol va face diferenţa. Cred că va fi diferenţă de maxim un gol, sau un meci egal", a spus Dan Petrescu, înaintea meciului din această seară.