Cum explică Mutu încă un eșec contra lui FC U Craiova: "Plumb în picioare! Câțiva jucători n-au fost într-o seară bună"

Adrian Mutu FCU Craiova Rapid Bucuresti Superliga
Data publicarii: Vineri 10 Februarie 2023, 22:44
Data actualizarii: Vineri 10 Februarie 2023, 23:02

Rapid București și FCU Craiova s-au duelat în etapa cu numărul 25 a Superligii României, scor 1-2.

Giuleștenii au bifat prima înfrângere din acest sezon pe teren propriu, cu FCU Craiova, care a câștigat și meciul tur cu 1-0. Scorul a fost deschis rapid, în secunda 45, prin Juan Bauza, iar în minutul 57, Bahassa a mărit avantajul oaspeților.

Rapidiștii au redus din diferență pe finalul partidei, cu o execuție superbă a lui Paul Iacob, în minutul 87, însă nu au reușit să mai înscrie pentru a obține un punct. Astfel, Rapidul a bifat și prima înfrângere din acest an în campionat și poate fi depășită de FCSB în clasament în cazul unei victorii a roș-albaștrilor pe terenul lui FC Voluntari.

Ce a spus Adrian Mutu după înfrângerea cu FCU Craiova

Adrian Mutu, antrenorul giuleștenilor, a vorbit la finalul meciului despre înfrângerea suferită, explicând că golul încasat în secunda 45 i-a afectat serios pe jucătorii săi.

"A fost un meci dificil. A fost o seară ciudată pentru noi, am primit gol foarte repede, în secunda 45. Ne-a turnat plumb în picioare și s-a văzut asta la băieți. Ne-a luat minute bune să ne revenim. Am încercat să egalăm, am atacat. Din păcate, n-a fost seara nostră. Au fost câțiva jucători n-au fost într-o seară bună, iar lucrul ăsta s-a văzut.

Când ai temerea asta că nu ai câștigat contra Craiovei de mult timp, mental se schimbă lucrurile. Ne-am revenit spre sfârșitul reprizei, dar după primul sfert de oră am primt un gol după o fază frumoasă a adversarilor. Ocazii am avut. Dacă reușeam să marcăm mai devreme, cine știe care ar fi fost rezultatul?

Probabil în meciul ăsta a fost diferit. Ne-au dat gol foarte repede, mental s-a schimbat și intervine teama de a nu greși, teama de a primi mingea, mai ales în fața suporterilor noștri, care aveau pretenția de a câștiga acest meci. Eu cred că și ei se motivează în plus când joacă contra Rapidului. E un cumul de factori, nu reușim să dăm tot timpul explicații.

Mergem înainte. Eram neînvinși de trei luni. E o înfrângere care ne doare, dar nu avem ce să facem. E o seară pe care trebuie să o uităm cât mai repede. A fost un meci ciudat. Trebuie să acceptăm această înfrângere, să învățăm din ea și să mergem mai departe.

Normal că ne-am fi dorit să prelungim această serie de rezultate pozitive. Din păcate, nu am reușit", a spus Mutu.

Rapid se află pe locul 3 în clasamentul Superligii, având 45 de puncte obținute în 25 de meciuri jucate. În următoare etapă, giuleștenii se deplasează la ultima clasată, CS Mioveni.