FCSB - Rapid București Adrian Ilie Superliga Superliga Adrian Ilie / Foto: Captură Sport.ro
Data publicarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 19:43
Data actualizarii: Luni 06 Noiembrie 2023, 19:42

Roș-albaștrii au pierdut cu giuleștenii pe Arena Națională, chiar dacă au beneficiat de o atmosferă superbă în tribune.

Cu peste 40 de mii de suporteri aflați pe cel mai mare stadion al țării, FCSB a fost înfrântă cu 1-2 de Rapid și riscă acum să piardă și primul loc în clasament, în cazul în care CFR Cluj o va învinge luni seară pe FC Hermannstadt.

Adrian Ilie a vorbit despre derby-ul FCSB - Rapid și a subliniat că gruparea roș-albastră duce lipsă de un antrenor, dar și că nu are o continuitate în joc.

De asemenea, "Cobra" a mai precizat că doar Alexandru Băluță și Florinel Coman și-au pus amprenta în duelul de pe Arena Națională.

„La FCSB nu trebuie să fac o analiză acum, trebuie să o iau din spate cu vreo 7 etape. Pentru că ei nu joacă mai mult de o repriză sau 40 de minute, niciodată. Spunea domnul Gigi că nu a văzut jocul de pase. Ieri, a dispărut, niciun joc de pase. Fiecare pentru el.

Nu vorbim doar de ieri. Uită-te la meciurile din spate. Te chinui la Botoșani, tot așa o repriză, tot cu 1-0 bați. Vine U Cluj, joci 25 de minute – 30, tot te chinui până la final și nu câștigi. Joci la Petrolul, conduci cu 2-0, te domină Petrolul. Deci, FCSB joacă puțin. Nu au continuitate în joc

Nu știu dacă s-a văzut că e problema pe bancă. S-a văzut că au jucători de calitate, care pot să joace din prima. Eu am încredere în Pintilii. E posibil ca scăderea echipei să fie și din cauza că nu au un antrenor (n.r. cum este Cristiano Bergodi) pe bancă.

Ieri, FCSB a avut posesie mai multă. Bergodi s-a apărat mai bine, pe două linii. Și i-a prins pe greșelile FCSB-ului.Poate să fie. Pentru că pe cei de la FCSB nu îi mai văd să alerge așa cum o făceau la începutul campionatului și nu mai au ritm de joc.

Poate și din cauza aceasta nu mai pasează din prima și nu se mai mișcă pe teren. Se mișcă doar Băluță și Coman. Coman ajunge în colțul lui 16 metri de 10 ori și nu găsește o soluție. Asta este important”, a spus Adrian Ilie, potrivit Fanatik.

FCSB - Rapid București 1-2

Papeau a deschis scorul în minutul 39 al partidei, în urma unei acțiuni formidabile în careul FCSB-ului. Câteva minute mai târziu, Iacob a majorat diferența cu un șut puternic la vinclul porții lui Ștefan Târnovanu (minutul 45+2).

În repriza secundă, Joyskim Dawa s-a înălțat deasupra defensivei adverse și a micșorat diferența, însă FCSB nu a reușit să revină pe tabela de marcaj, iar la capătul celor 90 de minute, Rapid a plecat de pe Arena Națională cu toate punctele.