mihai pintilii FCSB Mihai Stoica Rapid Bucuresti voluntari Superliga Mihai Pintilii
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 11:51
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 12:00

În urma evenimentelor tensionate de la meciul FC Voluntari - FCSB 1-2, Mihai Pintilii, delegat FCSB, a fost eliminat în minutul 36, iar acum clubul se confruntă cu dilema înlocuirii sale pe bancă.

Decizia Comisiei de Disciplină a Federației Române de Fotbal a venit rapid. Pintilii a primit o suspendare de două etape și o amendă de 320 de lei pentru protestele sale vehement exprimate în timpul partidei.

• Mihai Pintilii

Cu Pintilii suspendat, Mihai Stoica, managerul general al FCSB, a dezvăluit că Marius Ianuli, team-managerul liderului actual din campionat, este cel mai probabil să-l înlocuiască pe banca tehnică în următoarele două meciuri din sezonul regulat, respectiv cu Petrolul și Rapid.

Incidentul a fost marcat de tensiunea crescută, iar Pintilii, deși a recunoscut că a existat o comunicare în contradictoriu cu arbitrul, a negat orice formă de jignire sau înjurătură.

Ce a declarat MM Stoica despre această situație

”Nu a fost nicio jignire din partea lui Pintilii. Pur și simplu era tensiune, Sebastian Colțescu a venit să vorbească cu Haralambus. Pintlii a zis ‘ok, am înțeles, lasă-l galben’, iar arbitrul a văzut și a arătat cartonașul roșu.

După aia, în prelungiri, Colețescu a avut senzația că Pintlii a țipat la el, dar Pintilii a țipat la Șut să îi spună lui Radaslavescu. Nicio jignire, nicio înjurătură. Delegatul LPF a fost chiar lângă ei.

Problema a fost că nu părăsise zona. Se cam practică. Nu a fost în tribună, dar tot aia e. Marius Ianuli va fi delegat probabil. Eu nu am voie să fiu delegat, funcția nu îmi permite”, declarase Mihai Stoica pentru Orange Sport.

Viitoarele meciuri a liderului din campionat

FCSB se pregătește acum pentru meciurile viitoare fără prezența lui Pintilii pe marginea terenului.

FCSB - Petrolul Ploiești 03.03.2024, de la orele 20:30, meci disputat pe Arena Națională.

Rapid București - FCSB 09.03.2024, deplasare pe Superbet Arena, stadionul giuleștenilor.

Clasamentul actual a Superligii

Cu doar două etape rămase în sezonul regulat, FCSB este pe prima pozitie a podiumului, cu 10 puncte în fața locului secund, Rapid București.