FOTO ȘI VIDEO "Urăsc să mă retrag!" Ce s-a întâmplat cu Jack Draper în semifinale la ATP Acapulco. Finala e De Minaur vs. Ruud

Alex de Minaur ATP Casper Ruud Jack Draper Tenis Acapulco Tenis
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2024, 10:43
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2024, 10:59

Australianul Alex de Minaur, deținătorul titlului la Acapulco din 2023, s-a calificat în finala turneului ATP 500 după abandonul britanicului Jack Draper în semifinale

• Finala are loc duminică, nu mai devreme de ora 5:00

Australianul Alex de Minaur (25 de ani), deținătorul titlului la Acapulco din 2023, s-a calificat în finala turneului ATP 500 după abandonul britanicului Jack Draper (22 de ani) în semifinale.

Draper a părăsit terenul la scorul de 4-0 în favoarea adversarului său, invocând cauza unei probleme necunoscute după ce a reușise să revină în setul doi, reușind să forteze australianul să piardă două servicii.

Problema lui s-a înrăutățit spre sfârșitul celui de-al doilea set, tânărul de 22 de ani primind tratament de la kinetoterapeut și medicul de teren.

Lucrurile s-au înrăutățit în al treilea set, australianul câștigând patru jocuri consecutive înainte ca Draper să se retragă din meci.

După meci, Draper a scris pe Instagram: „Urăsc să mă retrag, dar azi mă simțeam foarte rău. Felicitări lui Alex de Minaur și mult succes în finală!” De Minaur a spus după meci că îi dorește lui Draper o „recuperare rapidă”.

„Este un jucător al naibii, un talent al naibii de bun și sper să nu fie nimic prea grav”, a continuat australianul.

Pe cine va întâlni Alex de Minaur în finală?

În finală, de Minaur îl va întâlni pe norvegianul Casper Ruud, care l-a învins pe danezul Holger Rune în trei seturi. Pentru Ruud, aceasta este a doua finală consecutivă în Mexic, după ce a pierdut recent la Los Cabos în fața lui Jordan Thompson.