nationala romaniei George Puscas Ianis Hagi Preliminariile EURO 2024 Superliga Giani Kiriță
Data publicarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 16:46
Data actualizarii: Marti 21 Noiembrie 2023, 16:45

Giani Kiriță (46 de ani) a bifat patru apariții la naționala României în timpul carierei sale fotbalistice.

Selecționata lui Edward Iordănescu va primi vizita Elveției marți seară de la ora 21:45 pe Arena Națională. Tricolorii au nevoie de o remiză pentru a rămâne în vârful grupei și a-și asigura prezența în a doua urnă valorică la EURO 2024, care va fi transmis de PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Ce vrea Giani Kiriță de la Ianis Hagi și George Pușcaș: "De ce nu?!"

Ianis Hagi și George Pușcaș au fost marcatorii României în meciul de la Felcsut, de pe "Pancho Arena", împotriva Israelului (2-1). Giani Kiriță vrea ca cei doi să-și continue forma de care au dat dovadă la partida din Ungaria și să marcheze în continuare goluri pentru selecționata lui Edward Iordănescu.

"Îmi doresc în continuare pentru ei să dea goluri, pentru că sunt doi jucători buni și de ce nu la EURO să ne încânte cu goluri cum au făcut și la lotul național de tineret", a spus Giani Kiriță într-un interviu pentru PRO TV și Sport.ro.

Giani Kiriță a evoluat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum Rocar, FC Dinamo, Samsunspor, Gaziantepspor, Ankaragucu, Bursaspor, FCM Târgu Mureș și CS Buftea, unde și-a agățat ghetele în cui la sfârșitul lui 2012

Israel - România 1-2

Israel a deschis scorul scorul în debutul meciului, grație reușitei lui Eran Zahavi din minutul doi. Doar că George Pușcaș a restabilit egalitatea opt minute mai târziu și a redat speranțele tricolorilor!

În repriza secundă, Ianis Hagi a întors soarta partidei (minutul 63). Valentin Mihăilă a ratat fantastic în minutul 74 și a fost eliminat 10 minute mai târziu.

Doar că toate astea nu au mai contat, iar la capătul celor 90 de minute România a pășit învingătoare din confruntarea cu Israel de pe „Pancho Arena” și a obținut calificarea la Campionatul European din 2024.

Cum arată clasamentul Grupei I din preliminariile EURO 2024 + Rezultatele din a 9-a etapă

1. România - 19 puncte (5 victorii, 4 remize, 0 eșecuri)
  2. Elveția - 17 puncte (4 victorii, 5 remize, 0 eșecuri)
  3. Israel - 12 puncte (3 victorii, 3 remize, 3 eșecuri)
  4. Kosovo - 11 puncte (2 victorii, 5 remize, 2 eșecuri)
  5. Belarus - 9 puncte (2 victorii, 3 remize, 4 eșecuri)
  6. Andorra - 2 puncte (0 victorii, 2 remize, 7 eșecuri)

Israel - România 1-2 ("Pancho Arena")

Elveția - Kosovo 1-1 ("St. Jakob-Park)

Belarus - Andorra 1-0 ("Szusza Ferenc")

În vara lui 2024, PRO TV, Pro Arena și VOYO vor transmite Campionatul European din 2024, găzduit de Germania, unde Edward Iordănescu, alături de elevii săi, vor lua parte după ce s-au calificat cu o etapă înainte de finalul actualei campanii a preliminariilor.