Ce spune un fost internațional român despre Dorin Rotariu, după ce și-a făcut debutul la FCSB

Data publicarii: Luni 23 Octombrie 2023, 22:02
Data actualizarii: Luni 23 Octombrie 2023, 22:01

Dorin Rotariu a fost titular în FCSB - FC Voluntari 0-0.

Fotbalistul a semnat cu gruparea roș-albastră în luna octombrie, iar după câteva sesiuni de antrenament, Gigi Becali a anunțat că fotbalistul va fi titular împotriva lui FC Voluntari.

Dorin Rotariu a fost scos însă după 45 de minute de joc și înlocuit de intrarea lui Alexandru Băluță. Valeriu „Vivi” Răchită, fost internațional român, a vorbit despre evoluția lui Dorin Rotariu la FCSB și a subliniat că winger-ul nu a făcut un prim joc rău.

„Nu a făcut un meci rău. A avut câteva acțiuni. L-au citit jucătorii că driblează mult pe stângul. A avut acea pasă de geniu”, a spus Valeriu Răchită, potrivit Fanatik.

Dorin Rotariu nu mai participase într-un meci oficial din mai 2023, pe când era trimis sub formă de împrumut în Grecia, la Atromitos. Fotbalistul a jucat atunci 24 de minute în victoria cu 2-0 în fața celor de la Panetolikos, din primul eșalon.

FCSB - FC Voluntari 0-0

FCSB a ratat ocazia de a păstra distanța față de locul doi. Meciul s-a încheiat la egalitate, după ce Alex Băluță a nimerit bara în prelungirile partidei. Gazdele au solicitat și un henț în finalul partidei, după ce Cristian Paz a lovit mingea cu mâna în interiorul propriului careu.

În urma acestui rezultat, FCSB a ajuns la 30 de puncte și va fi lider și după această etapă, indiferent de rezultatul dintre CFR Cluj și Oțelul Galați.

Dacă CFR va reuși să câștige în Gruia în fața echipei lui Dorinel Munteanu, atunci ardelenii se vor apropia la un singur punct de echipa lui Gigi Becali după 13 runde. În următoarea etapă, FCSB va juca la Ploiești cu Petrolul, iar FC Voluntari va primi vizita celor de la Sepsi OSK.