Ce l-a deranjat pe Toni Petrea după înfrângerea de la Botoșani

fc botoșani - chindia targoviste etapa 1 play-out Superliga Toni Petrea Superliga Toni Petrea
Data publicarii: Sambata 18 Martie 2023, 17:50
Data actualizarii: Sambata 18 Martie 2023, 17:50

Chindia Târgoviște a pierdut cu FC Botoșani, scor 0-1.

Cele două echipe s-au întâlnit în prima etapă a play-out-ului Superligii. FC Botoșani a reușit să cucerească cele trei puncte acasă și să se distanțeze, cel puțin temporar, la trei puncte de „zona fierbinte”.

După meci, Toni Petrea, antrenorul Chindiei Târgoviște, care se află în acest moment pe loc retrogradabil, a evidențiat faptul că echipa sa ar fi meritat să învingă pe Stadionul Municipal din Botoșani.

„Un meci cu un deznodământ plăcut pentru noi, nefericit. Nu cred că meritam să pierdem, am dominat partida în mare parte. Ei au marcat dintr-o fază pe care nu pot să o numesc ocazie. Sunt nemulțumit, pot să spun și un pic îngrijorat pentru că nu reușim să marcăm și să adunăm puncte.

Trebuie să luptăm până la final.Asta e situația. O să luptăm până la final. Chiar dacă sunt ceva probleme financiare, pe care nu pot să le ascund, jucătorii trebuie să intre pe teren și să uite de aceste chestiuni. Nu am avut luciditate și inspirație în faza de atac. Jucătorii și-au dorit, dar atât am putut astăzi”, a spus Toni Petrea, după meci.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște 1-0

După 89 de minute tăcute, gazdele au reușit să smulgă trei puncte importante din confruntarea cu Chindia, grație reușitei lui Sebastian Mailat în ultimul minut regulamentar de joc (90').

FC Botoșani îi mai învinseseră pe oaspeți și în sezonul regulat, tot acasă. Atunci, clubul patronat de Valeriu Iftime se impuseseră cu 3-2. În retur, la Târgoviște, echipele au împărțit punctele după un 2-2.