FC Botoșani - Chindia 0-0 | Cu un om în plus 20 de minute, moldovenii ratează șansa de a urca pe locul doi

fc botoșani - chindia targoviste Chindia Targoviste FC Botosani Superliga
Data publicarii: Luni 18 Octombrie 2021, 17:51
Data actualizarii: Luni 18 Octombrie 2021, 19:24

FC Botoșani și Chindia Târgoviște au remizat în etapa a 12-a Ligii 1, 0-0.

FC Botoșani - Chindia Târgoviște 0-0

• FC Botoșani

FC Botoșani și Chindia Târgoviște au remizat în etapa a 12-a a Ligii 1, 0-0. Astfel, moldovenii au ratat șansa de a urca pe locul doi în clasament. În timp ce elevii lui Emil Sădoi se poziționează pe locul 10.

Final.

Min. 73: Cartonaș roșu Chindia! Suciu vede al doilea cartonaș galben și este eliminat de Iulian Călin.

Min. 60: Ocazie FC Botoșani! Florescu șutează din afara careului, dar Căbuz reține în doi timpi.

Pauză.

Min. 44: Ocazie FC Botoșani! Ongenda trage periculos de la 20 de metri, dar execuția francezului trece la o palmă de poarta lui Căbuz.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

Moldovenii caută succesul în Liga 1 după două rezultate de egalitate la rând. Botoșaniul poate urca, în cazul unui succes, pe locul doi, la cinci puncte de CFR Cluj, care a pierdut în această etapă în fața Rapidului, scor 2-0.

De partea cealaltă, Chindia vine după înfrângerea dramatică în fața celor de la FCSB, scor 1-0, după un penalty transformat de Constantin Budescu în prelungirile partidei.

Echipa lui Emil Săndoi vrea să se revanșeze la Botoșani, iar un succes i-ar putea duce pe cei de la Chindia la două puncte de FC Argeș și Farul Constanța.

Înainte de această partidă, Chindia este pe locul 10, cu 13 puncte.