Ce a remarcat Marius Lăcătuș în FCSB - Petrolul: "Mi se pare anormal!"

Marius Lacatus FCSB Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Joi 02 Martie 2023, 21:04
Data actualizarii: Joi 02 Martie 2023, 21:04

FCSB și Petrolul au oferit o primă repriză spectaculoasă pe Arena Națională, în runda cu numărul 28 din Liga 1. Vicecampioana a intrat în avantaj la pauză, 2-1.

FCSB a deschis scorul în minutul 5, prin Adrian Șut, însă Petrolul a dat replica patru minute mai târziu, la reușita lui Mathaus venită în urma unui corner. Andrea Compagno a readus gazdele în avantaj în minutul 29, în urma unui penalty dictat după un fault al lui Borța asupra lui Olaru.

Marius Lăcătuș: "Mi se pare anormal că Petrolul are trei fundași centrali"

La pauză, Marius Lăcătuș a spus că FCSB este pe drumul cel bun, iar în privința celor de la Petrolul a remarcat că folosesc un sistem neobișnuit. Florin Pîrvu are trei fundași centrali, pe Mathaus, Meijers și Papp, în condițiile în care adversarii au un singur vârf de careu, pe Compagno.

"Sunt pe un drum bun cei de la FCSB, un fotbal ofensiv, plăcut ochiului. La început, chiar și Petrolul a avut un joc bun, 10-15 minute, chiar dacă au primit gol foarte repede.

Dacă scorul va rămâne așa, 2-1, probabil Petrolul va schimba sistemul spre sfârșit de joc. Mi se pare anormal. În momentul în care adversarul tău joacă cu un singur vârf, tu să joci cu trei fundași centrali. E problema lor", a spus Marius Lăcătuș, la Digisport.

Echipele în FCSB - Petrolul

• FCSB: Târnovanu - Sorescu, Tamm, Dawa, Radunovic - Șut, Olaru, Oct. Popescu - Cordea, Compagno, Coman
  • Petrolul: Vâlceanu - Papp, Meijers, Mathaus - Borța, Jair, Purtic, Grozav, Țicu - Budescu, Irobiso