Ce a remarcat Ilie Dumitrescu, după primele 45 de minute din FCSB - Poli Iași

FCSB - Poli Iasi Ilie Dumitrescu Superliga Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 20 August 2023, 22:38
Data actualizarii: Duminica 20 August 2023, 22:37

FCSB - Poli Iași, LIVE TEXT - AICI.

Cele două cluburi s-au înfruntat în a șasea etapă din Superliga României. Ultima confruntare dintre FCSB și Poli Iași a fost în ianuarie 2021, când actuala vicecampioană a României i-a învins pe moldoveni cu 3-1.

După ce s-au încheiat primele 45 de minute, Ilie Dumitrescu a spus că FCSB a fost inspirată să-l introducă încă din primul minut pe Ovidiu Popescu, fotbalistul care a reușit să deschidă scorul cu un șut nemaipomenit la poarta lui Ailenei.

De asemenea, fostul mare internațional român a evidențiat și că roș-albaștrii au avut câteva ocazii importante la poarta lui Poli Iași, însă nu au reușit să marcheze mai mult.

„Au fost situații importante de gol care nu au fost fructificate. Compagno a avut două, Coman, Olaru din preajma careului. Uite, inspirația lui Gigi să înceapă cu Ovidiu Popescu. Asta e”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Chiricheș, Radunovic - Ov. Popescu, Șut, Olaru - Oct. Popescu, Compagno - Coman
  • Poli Iași: Ailenei - Martac, Ilie, Samayoa, Ispas - Bordeianu, Marchioni, Jatoba - De Souza, Vojtus, Gheorghiță

FCSB - Poli Iași, înainte de meciul direct

Eliminată de FC Nordsjaelland din preliminariile Conference League, FCSB a pierdut și primul loc în campionat (12 puncte din 4 meciuri însă vs liderul CS Universitatea Craiova cu 14 puncte din 6 partide), dar o a cincea victorie consecutivă ar duce-o din nou în fruntea clasamentului.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de 10 ori au câştigat roş-albaştrii, de patru ori s-au impus ieşenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă dispută directă din campionat: 30 ianuarie 2021, FCSB - Poli Iaşi 3-1, goluri înscrise de Florin Tănase, Olimpiu Moruţan, Octavian Popescu, respectiv Popadiuc.