Cristi Sapunaru fcsb - rapid Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 28 Mai 2023, 10:54
Data actualizarii: Duminica 28 Mai 2023, 10:54

Rapid a încheiat sezonul cu o victorie răsunătoare în fața FCSB-ului, scor 5-1.

Victoria giuleștenilor nu va conta în economia clasamentului final. Rapid va rămâne oricum pe locul cinci, în afara cupelor europene, și se gândește deja la sezonul următor.

Cristi Săpunaru, concluzii la final de sezon

Cristi Săpunaru (39 de ani) a tras concluzii după meciul de pe Arena Națională și a fost întrebat ce a învățat Rapidul din acest sezon. Căpitanul giuleștenilor a oferit răspunsul pe loc.

„Că nu e de ajuns să intri în play-off. Simplu! Este plăcerea vieții mele să joc fotbal, o să încerc să joc cât pot, încerc să mă mențin, să fiu destul de profesionist ca să pot să joc cât este nevoie de mine la Rapid.

Eu cred că sunt un exemplu pentru ei, încerc să-i ajut în fiecare zi. Nu cred că au ce să-mi reproșeze. Am grijă de ei pentru că știu că și eu am trecut prin asta”, a spus Săpunaru.

FCSB - Rapid București 1-5. Vicecampioana, la pământ

Rapid a început în forță partida de pe Arena Națională. Luckassen (minutul 7), Pănoiu (minutul 17) și Iacob (minutul 26) au dus în nici măcar o jumătate de oră scorul la 3-0.

În repriza secundă, Tavi Popescu a redus din diferență (minutul 58) și a fost eliminat, în urma unui fault dur.

Cu un om în minus, FCSB nu a mai făcut față avalanșei de ocazii a rapidiștilor. Bamgboye a realizat o „dublă” (minutul 68, minutul 79) și a blocat tabela la 5-1.