Care a fost ultimul meci al lui Laurențiu Reghecampf pe Ghencea

FCSB FCSB - Universitatea Craiova Laurentiu Reghecampf Superliga
Data publicarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 19:18
Data actualizarii: Sambata 02 Septembrie 2023, 19:17

FCSB - Universitatea Craiova se vor înfrunta sâmbătă seară, de la ora 21:45.

Cele două cluburi își vor da întâlnire sâmbătă pe stadionul „Steaua” din Ghencea. Arena Națională, locul în care FCSB își desfășoară meciurile de acasă e ocupat, din cauza faptului că pe cel mai mare stadion al țării se organizează un eveniment în această perioadă.

Laurențiu Reghecampf se află pe banca tehnică a Universității Craiova și va reveni pe Ghencea sâmbătă seară, după aproape 10 ani, pentru meciul împotriva FCSB-ului din a opta etapă.

Ultima dată când Reghecampf a stat pe bancă pe Ghencea a fost în 2014, când o antrena pe FCSB. Atunci, gruparea roș-albastră s-a înfruntat cu Pandurii Târgu Jiu, meci încheiat 2-2 (12 mai 2014).

Claudiu Keșeru (minutul 8) și Gabi Iancu (minutul 16) a înscris atunci pentru FCSB, în timp ce Deivydas Matulevicius (minutul 46) și Dan Nistor (minutul 72) au punctat pentru Pandurii.

FCSB - Universitatea Craiova, înainte de meciul direct

FCSB - CS Universitatea Craiova, derby-ul etapei a opta dn Superligă, se joacă pe Stadionul Steaua și poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe Sport.ro începând cu ora 21:45.

Înaintea meciurilor de sâmbătă, echipa gazdă este lider în clasament, cu 15 puncte din 6 partide, urmată pe podium de Rapid (14 puncte din 8 etape jucate) și de adversara de astăzi, oltenii având tot 14 puncte, din 7 meciuri.

Doar o înfrângere au suferit bucureştenii în precedentele 11 partide disputate în campionat din postura de gazde, în rest 8 victorii şi două rezultate de egalitate.

Oltenii au pierdut precedentul meci jucat în deplasare pe prima scenă, 0-2 cu Farul Constanţa, insuccesul oprind o serie de invincibilitate pe teren advers formată din patru succese şi două remize.