Bosanceanu: "Iuliu Muresan e atotcunoscator in fotbal, vorbeste gura fara el. CFR Cluj a fost ajutata 99% de arbitrii in meciul cu Farul!"

Data publicarii: Joi 20 Martie 2008, 14:43
Data actualizarii: Joi 20 Martie 2008, 14:43
BOSANCEANU SARE LA GATUL LUI MURESAN
Patronul Farului, Gheorghe Bosanceanu e nemultumit de arbitrajul de la CFR Cluj- Farul. "Aproape meci de meci noi trebuie sa facem memorii pentru greseli grave impotriva Farului. Riscam sa picam in derizoriu. Spre exemplu anul trecut am facut 11 memorii si doar la cele care au fost potrivnice din primul si pana in ultimul minut. Federatia isi apara arbitrii, dar nu pot sa inteleg cum Zoltan Szekely a fost delegat. Greselile au fost doar pe partea acestui asistent. Greselile impotriva Farului sunt grave si influenteaza rezultatele. Nu e vorba de 60-70 la suta impotriva Farului, ci de 99 la suta. Arbitrii gresesc in favoarea anumitor echipe, ma intreb ce caut in fotbal si de ce cheltui milioane in fiecare an. Pentru astfel de greseli de arbitraj, chiar daca sunt suspendati doua-trei etape, lor nu le pasa. Oare de ce? Nu pot sa inteleg. La golul egalizator al Clujului, Dorsin era dincolo de linia de sase metri, deci tusierul avea ca reper linia de sase metri si chiar daca nu ar fi fost atent, tot ar fi vazut ca este ofsaid. Cum poti interpreta aceasta greseala? Maniera de arbitraj a lui Szekely s-a vazut ca din primul minut a fost impotriva noastra. La un corner evident a acordat aut de poarta. Szekely si arbitrul de centru i-au impins pe clujeni spre noi in repriza a doua, prin lovituri libere, cartonase acordate jucatorilor nostri, prin nesanctionarea cu cartonas a celor de la Cluj si prin faptul ca le-a permis jucatorilor clujeni un joc extrem de dur. La Iuliu Muresan vorbeste gura fara el. A devenit atotcunoscator in fotbal peste noapte, se baga in tot felul de conflicte. Sa isi vada de clubul lui. Declaratiile din presa ii arata caracterul si nu vreau sa am de-a face cu un astfel de om", spune Bosanceanu.