Bogdan Andone, în pragul disperării! "E dureros, dar nu meritam victoria!"

Bogdan Andone FC Botoșani - CS Universitatea Craiova Superliga Bogdan Andone / SportPictures
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 19:54
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 19:57

FC Botoșani - Universitatea Craiova 2-2, într-un meci din etapa a 26-a din Superliga României.

Universitatea Craiova a dat lovitura la Botoșani și a egalat în ultimul minut din prelungiri, după o reușită de atacant pur-sânge marca Elvir Koljic, care a început meciul pe banca de rezerve.

În luptă pentru evitarea retrogradării, antrenorul gazdelor, Bogdan Andone, a dat dovadă de obiectivitate și, spre deosebire de alți antrenor din Liga 1 care meci de meci sunt subiectivi, tehnicianul echipei din Moldova a recunoscut că formația sa nu merita cele trei puncte.

Bogdan Andone: "Nu am ce să le reproșez jucătorilor"

"Rezultatul a fost echitabil, chiar dacă e dureros să primești din nou gol în prelungiri, nu meritam victoria!

Nu se simte presiunea, e un campionat foarte echilibrat, toate echipele se luptă pentru punct, e clar că în minutele de final dacă se face o greșeală, te costă. Mingea n-a mai sărit la Țigănașu, nu-l acuz, a fost de vină terenul. Și pe baieți îi felicit!

(n.r.: - E decisiv un punct la final?) Ținând cont de situație, e important, am jucat cu o echipă foarte bună, banca lor de rezerve poate juca la orice echipă de Liga 1: Markovic, Koljic... pot fi titulari la orice echipă din campionatul nostru.

În seara asta au muncit, nu am ce să le reproșez jucătorilor, ăsta e fotbalul. Sper ca aceste puncte pierdute în prelungiri să se întoarcă la noi", a declarat Bogdan Andone, la finalul meciului de duminică seara.

FC Botoșani a condus cu 2-0 la pauză, după dubla lui Juan Kaprof, cel mai bun om al gazdelor. Craiova a redus din diferență la scurt timp după pauză, prin Alex Mitriță. Meciul părea să se îndrepte către o victorie a Botoșaniului, dar trupa olteană a dat lovitura în prelungiri. Mihai Căpățînă a centrat în fața porții, de unde Elvir Koljic a trimis cu sânge rece în plasă, spre disperarea lui Bogdan Andone.