Basarab Panduru are un remarcat la Rapid: ”Pare din filmul ăsta”

Basarab Panduru Rapid Rapid - CFR Cluj Superliga Albion Rrahmani, Andrei Borza și Alex Ioniță / Rapid
Data publicarii: Marti 26 Septembrie 2023, 08:17
Data actualizarii: Marti 26 Septembrie 2023, 08:17

Meciul dintre Rapid București și CFR Cluj, încheiat cu scorul de 3-1, a fost ultimul din cadrul etapei a zecea din Superligă.

Rapid a câștigat derby-ul etapei cu CFR Cluj, scor 3-1, după ce Albion Rrahmani a făcut din nou spectacol. Mai întâi, kosovarul a transformat un penalty, dar ardelenii au reușit să egaleze până la pauză prin Ciprian Deac.

Rrahmani a reușit ”dubla” în partea secundă, cu un șut pe jos, pe care Răzvan Sava l-a respins în propria poartă, iar apoi a contribuit decisiv la reușita lui Claudiu Petrila, după ce a deviat o minge centrată de Braun de pe partea dreaptă.

Basarab Panduru, în prezent analist TV, a tras primele concluzii după paritda din Giulești, care o aduce pe Rapid mai aproape de lupta la titlu. Fostul internațional s-a arătat impresionat de evoluția lui Albion Rrahmani (23 de ani), care a ajuns pe primul loc în clasamentul golgheterilor din Superligă.

Basarab Panduru: ”Mi-a plăcut spiritul”

”Cred că victoria Rapidului este corectă, meritată. Mi-a plăcut spiritul Rapidului, ce uşor au ajuns la poartă, cel puţin în repriza a doua.

Până în minutul 60 puteau să marcheze 3-4 goluri. Rrahmani pare că e din filmul ăsta, dar cred că era mai bine pentru el şi cu Dugandzic. Deac nu ştiu ce zice de 3-4 ocazii, că au fost ofsaiduri. Ocazia mare a fost a lui Ioniţă, în 45+2.

Camora a văzut ce trebuie. A băgat şi o alunecare. Deac are postura, dar nu a zis. Nu au făcut ce trebuie, nu au câştigat nicio minge la mijlocul terenului, când trebuiau să dea pase driblau”, a spus Panduru, la OrangeSport.

În urma acestui rezultat, Rapid a ajuns pe locul trei, cu 18 puncte, și a profitat de pasul greșit făcut de Universitatea Craiova (1-1 cu U Cluj). CFR Cluj rămâne pe locul doi, cu 19 puncte, la șase puncte distanță de liderul FCSB.

CFR Cluj va primi, în etapa următoare, vizita celor de la FCU Craiova, iar Rapid se va deplasa la Sibiu pentru meciul cu Hermannstadt.