Rrahmani face toți banii! Kosovarul de la Rapid e golgheter în Superligă, cu trei ”duble” în patru meciuri

Albion Rrahmani Rapid Rapid - CFR Cluj Superliga
Data publicarii: Luni 25 Septembrie 2023, 23:14
Data actualizarii: Luni 25 Septembrie 2023, 23:15

Rapid și CFR Cluj au încheiat runda a zecea din Superliga României cu un meci spectaculos (3-1).

Albion Rrahmani a deschis scorul în minutul cinci, dar avantajul Rapidului nu a durat prea mult. Ciprian Deac a restabilit egalitatea (minutul 10), iar Juricic a majorat diferența (minutul 34), doar că VAR-ul a intervenit și a anulat reușita din cauza unei poziții de ofsaid.

În repriza secundă, Rapid București a dat startul recitalului. Mai întâi, Rrahmani a realizat „dubla” în minutul 51. Apoi, giuleștenii s-au năpustit la poarta lui Răzvan Sava. Golul trei a venit însă în minutul 71, când Claudiu Petrila a împins în cele din urmă mingea în plasă.

Rrahmani, pe primul loc în topul golgheterilor după doar patru meciuri!

Albion Rrahmani (23 de ani), atacantul transferat de Rapid de la FC Ballkani, a avut o nouă prestație impresionantă, reușind să înscrie a treia ”dublă” în patru meciuri pentru giuleșteni.

Kosovarul pentru care Dan Șucu a plătit 600.000 de euro a ajuns deja la șase reușite în Superligă și este golgheter în campionat, la egalitate cu alți patru fotbaliști: Aurelian Chițu (FCU Craiova), Darius Olaru (FCSB), Daniel Paraschiv (Hermannstadt) și Marko Dugandzic (plecat de la Rapid la Al-Tai).

Clasamentul golgheterilor din Superligă:

1. Aurelian Chițu (FCU Craiova), Darius Olaru (FCSB), Daniel Paraschiv (Hermannstadt), Albion Rrahmani (Rapid) și Marko Dugandzic (plecat de la Rapid la Al-Tai) - 6 goluri

2. Dan Nistor (U Cluj) - 5 goluri

3. Florinel Coman (FCSB), Jair (Petrolul), Philip Otele (CFR Cluj), Alexandru Pop (Oțelul Galați), Andrea Compagno (FCSB) - 4 goluri

În urma acestui rezultat, Rapid a ajuns pe locul trei, cu 18 puncte, și a profitat de pasul greșit făcut de Universitatea Craiova (1-1 cu U Cluj). CFR Cluj rămâne pe locul doi, cu 19 puncte, la șase puncte distanță de liderul FCSB.

CFR Cluj va primi, în etapa următoare, vizita celor de la FCU Craiova, iar Rapid se va deplasa la Sibiu pentru meciul cu Hermannstadt.