Bănel Nicoliță știe cine a trădat-o pe FCSB la meciul cu Farul: "Sufăr. N-am avut chef nici să-mi duc fetele la școală"

Banel Nicolita Farul Constanta FCSB Superliga
Data publicarii: Marti 23 Mai 2023, 11:10
Data actualizarii: Marti 23 Mai 2023, 11:10

Bănel Nicoliță (38 de ani), fostul jucător al Stelei, a comentat meciul Farul - FCSB 3-2, în urma căruia echipa lui Gică Hagi a câștigat titlul de campioană.

De două ori campion al României cu Steaua, în 2005 și în 2006, Nicoliță spune că a fost foarte dezamăgit de prestația celor de la FCSB din meciul de la Ovidiu. Fostul internaținal nu înțelege motivul pentru care echipa a decis să se retragă după ce marcase două goluri devreme.

Bănel Nicoliță, după Farul - FCSB 3-2

Nicoliță susține că FCSB "a fost trădată" de întreaga linie de apărare și contestă înlocuirea lui Joonas Tamm de la pauză.

"Eu sunt foarte trist. M-a durut capul până ieri, sincer. Vorbesc foarte serios, n-am avut chef de nimic, nici să duc fetele la școală. Sunt un om caer suferă. La 2-0 cine se mai gândea? La 2-0, echipa a dat dovadă că e puternică și își dorește să câștige acest meci.

Dar la 2-0 să te retragi în minutul 18? O echipă mare joacă, tată! Le dai 10 când îi prinzî în corzi, nu te mai retragi. Mai ales ce greșeală face fundașul central cu ăla mic... faci corner din care iese golul doi. Pentru mine, apărarea a trădat, toată linia.

Normal că a fost greșită schimbarea lui Tamm, eu nu-l scoteam o secundă, chiar dacă avea galben. Gândiți-vă că a luat 4 galbene tot sezonul. Ți-e frică că îl ia pe al doilea? Niciodată, e un jucător profesionist, cu multă experiență și nu făcuse vreo greșeală prin care să primească echipa gol. Nu aveai cum să-l scoți", a spus Bănel Nicoliță, la Fanatik.

Nici Dumitru Dragomir nu a înțeles schimbările FCSB-ului cu Farul

Dumitru Dragomir susține că Gigi Becali trebuia să-l schimbe pe Târnovanu la pauză. Fostul președinte al LPF consideră că portarul a greșit flagrant la prima reușită a Farului și că, deocamdată, nu știe să gestioneze presiunea unor meciuri atât de importante. Mai mult, Dumitru Dragomir nu înțelege cum de Octavian Popescu (20 ani) și Ovidiu Popescu (29 ani) au fost înlocuiți în detrimentul lui Andrei Cordea (23 ani) și David Miculescu (22 ani).

„Greşeala mare schimbările. Nu doar cele de la pauză. În primul rând, după primul gol trebuia schimbat portarul. Îl băgam pe Vlad. Dacă făcea chestia asta, Gigi era genial. Trebuia să lucreze la psihicul lui Târnovanu.

N-are moral de competiţie înaltă. Este talentat, îşi pierde controlul, echipa şi-a pierdut totalmente busola. I-am spus nepotului meu care joacă fotbal, cum se distruge sistemul unei echipe: 'În decurs de 3-4 minute, FCSB va primi gol. Este brambureală, ăla coboară obosit şi o să îl facă piticul ăsta de nu se vede'. Dawa nu este jucător rău dacă îl struneşte cineva.

Părerea mea este că nu are nici el psihic de competiţie mare. Cu toate schimbările aş fi fost de acord, dar cu două nou. Amândoi Popeştii (Tavi Popescu şi Ovidiu Popescu) nu trebuiau scoşi de pe teren.

Mai ales Ovidiu Popescu. Nu îl scoţi de acolo. Era singurul de la mijlocul terenului care era agresiv. Scotea mingi de la adversar. Ceea ce s-a întâmplat cu Florinel, sunt apucături de vedetă şi sunt mulţi de ăştia.

Constănţenii l-au înjurat, i-au luat toate neamurile, din ţigan nu l-au scos. Când a ieşit, a clacat. Nici Tamm nu trebuia scos. Dacă era arbitru deştept, nu dădea cartonaş roşu.

Succesul Constanţei se datorează lui Hagi şi noii organizări. Nu vreau să fiu răutăcios, dar Hagi are carnet de antrenor”, a spus Dumitru Dragomir pentru Fanatik.