Pandurii, U Cluj, Otelul, Dinamo, Astra, Viitorul, Steaua si Iasi s-au calificat mai departe! Sferturile Cupei Ligii, in decembrie

Gica Hagi Cupa Ligii Superliga
Data publicarii: Luni 21 Iulie 2014, 21:11
Data actualizarii: Luni 21 Iulie 2014, 22:54

Pandurii, U Cluj, Otelul, Dinamo, Astra, Viitorul, Steaua si CSMS Iasi s-au calificat in sferturi.

ACUM Concordis 1-3 Dinamo

Min 78: Boubacar transforma un penalty obtinut de Bilinski

Min 51: Lazar intra in careu pe centru, nu este intampinat de nimeni si inscrie la coltul lung!

Min 27: Bilinski egaleaza dupa o reluare din voleu, din 6 metri! Centrarea lui Barboianu a fost perfecta!

Min 19: Marc scapa mingea in poarta ca un incepator, la un sut usor de la margine careului!

Concordia: Ramn - Reljic, Maftei, Dragarsky, Bucurica - Stan, Roșu, Olberdam, Henrique - Bajenaru, Wellington

Dinamo: Marc - Grecu, Ad. Popa II, Durimel, Fai - Elton, Boubacar - Lazar, Rotariu, Barboianu - Bilinski

Gaz Metan 0-1 Pandurii

Pandurii Targu Jiu s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii

'93: Gorjenii deschid scorul prin Paraschevas, care inscrie cu capul din centrarea lui Nicoara.

UPDATE: Dupa 90 de minute, scorul este egal, 0-0, asa ca meciul intra in prelungiri.

Gaz Metan: Plesca - Cretu, Ilie, Mujdragic, Buzean - Tahar, Enescu - Avram, Dan, Llulaku - Vitinho

Pandurii: Stanca - Pleasca, Christou, Erico, Momcilovic - Anton, Elton - Iorga, Radut, Salaj - Matulevicius

Programul meciurilor de luni:

18:00 Gaz Metan - Pandurii
21:00 Chiajna - Dinamo

U Cluj 1-0 Petrolul

Razvan Lucescu: "Sunt suparat pe N'Koyi, dar ii inteleg gestul"

"Noi am avut un meci acum trei zile, vom avea altul peste alte trei zile. Am avut 8 jucatori care au fost schimbati fata de meciul de joi. Noi am platit pentru unele naivitati din prima repriza si pentru eliminarea foarte usor primita, din vina noastra."

"As putea spune ca nu imi convine si nu ne-am asteptat sa jucam 35 de minute in inferioritate, dar, asta este, a fost pana la urma un excelent antrenament pentru noi."

"In momentul de fata, sigur ca sunt suparat pe N'Koyi, dar este un jucator tanar, foarte ambitios. Ii inteleg ambitia de a marca cu orice pret, dar mai tarziu, cand miza va fi foarte mare, o astfel de eliminare te poate costa mult."

"Ceea ce mi-a placut a fost dorinta baietilor, faptul ca au alergat. M-au deranjat insa greselile din aparare, ca si cele de la faza golului."

"Pentru Mutu a fost mai degraba un antrenament. Am preferat ca el sa vina aici, desi am lasat 6 jucatori la Ploiesti pentru un foarte bun antrenament de dimineata, pentru a nu risca accidentari, dar cu Mutu a fost alta situatie, am decis ca el sa faca deplasarea cu noi la Cluj."

"Imi place ca avem jucatori seriosi, jucatori care se bat la antrenamente. Meciurile care vin de acum conteaza cu adevarat."

"Cupa Ligii era pentru noi a 4-a prioritate, dar era totusi un obiectiv. Si eu, si jucatorii, ne-am dorit sa castigam aici", a declarat Razvan Lucescu la LookTV.

U Cluj se califica in sferturile de finala ale Cupei Ligii. Petrolul a jucat aproape o repriza in inferioritate numerica dupa ce N'Koyi a vazut, in mod stupid, al doilea gaben pentru ca a trimis mingea in poarta cu mana (primul cartonas galben il luase pentru o simulare)

'89: Ocazie uriasa pentru clujeni - Lemnaru primeste in fata portii, calca pe minge, dar revine si ale culoar perfect de sut - trage, insa mingea trece la cativa centimetri de bara.

'61: Razvan Lucescu e nevoit sa schimbe - ii trimite in teren pe Mutu si Pablo de Lucas, ies de pe teren Morar si Gerson.

'52: ... Moment foarte delicat pentru Petrolul - N'Koyi se alege, in mod stupid, cu al doilea cartonas galben, dupa ce reia cu mana in poarta clujenilor o centrare de pe partea dreapta. In prima repriza, N'Koyi a vazut galbenul pentru o simulare.

'51: Hoban trimite o torpila din afara careului, mingea loveste bara portii lui Veselovsky

'30: GOOOL U Cluj | Lemnaru centreaza de pe partea dreapta, Kovacs vine lansat si inscrie cu o lovitura de cap din 10 metri.

'15: Interventie senzationala a portarului Petrolului, Cobrea, care iese si il blocheaza pe Lemnaru in momentul sutului; atacantul clujenilor primise mingea intr-o pozitie ideala, la 10 metri de poarta Petrolului.

U Cluj: Veselovsky - Jovanovic, Neag, Ninu, Musat - Bucsa, Raul Costin - Boutadjine, Kovacs, Viveiros - Lemnaru
Rezerve: Niculescu, Raul Ciupe, Tarnacop, Lungu, Paulinho, Stojanovic, Jula

Petrolul: Cobrea - Beta, Ferreira, Satli, Fanchone - Priso, Marinescu, Hoban, Nepamucenco - Morar, N'koyi
Rezerve: Bolboasa, Adi Mutu, Peteleu, Astafei, Geraldo, De Lucas

CSMS Iasi 4-2 CFR Cluj

CSMS Iasi castiga cu 4-2 si se califica in sferturile de finala ale Cupei Ligii.

'80: Olah inscrie din penalty si iesenii conduc cu 4-2. Un gol si doua pase de gol - Olah este eroul acestei partide.

'57: Palimaru inscrie cu capul si o aduce din nou pe CSMS Iasi in avantaj (3-2)

'43: Revenire spectaculoasa a CFR-ului - Paun egaleaza cu un sut din marginea careului

'36: Penalty pentru CFR - Christian Da Silva trage mult peste poarta, dar centralul decide ca lovitura de la 11 metri sa se repete. A doua oara, Da Silva nu mai greseste si inscrie golul cu care clujenii spera din nou la calificare.

'13: Apararea clujenilor e din nou depasita la o faza fixa - Olah centreaza, Mihalache reia cu capul si majoreaza diferenta. Este 2-0 pentru echipa lui Lacatus.

'5: CSMS Iasi deshide scorul prin Liviu Mihai, care reia cu capul din 6 metri o centrare venita de la capitanul Olah.

CSMS Iasi: Caparco - Mitici, Plamada, Mihalache, Voicu - Bosoi, Olah, Cretu, Mihai - Palimaru, Dulee Johnson

CFR Cluj: Vitca - Burca, Ene, Jaime, Pop - Paun, Da Silva, Veres - Codorean, Provencio, Tirlea

Programul meciurilor de duminica:

18:00 CSMS Iasi - CFR Cluj
21:00 U Cluj - Petrolul

Otelul 0-0 (3-2 dp) Ceahlaul

Otelul Galati s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii, dupa ce a invins Ceahlaul in optimi, pe teren propriu, cu scorul de 3-2 dupa loviturile de departajare.

La finalul prelungirilor, scorul era 0-0.

La loviturile de departajare, pentru Otelul au inscris Miselaricu, Zaharia, Stoian, iar Cojoc a ratat.

Pentru Ceahlaul au inscris Tepes si Stefanescu, in timp ce Achim, Chitosca si Marc au ratat.

Acesta este primul meci oficial al noul antrenor de la Otelul, Hans Michael Weiss. In ultimii trei ani, neamtul de 49 de ani a antrenat selectionata statului Filipine

Otelul: Vlasie - Cojoc, Miselaricu, Sipovici, Murgoci - Gheorghe, Cucu - Onwachi, Tudorie, Ilie - Cristea
Antrenor: Michael Weiss

Ceahlaul: Jovici - Dumitras, Marc, Ichim, Cazan - Popadiuc, Achim, Onciu, Gheorghiu - Margina, Mindrusca
Antrenor: Marin Barbu

Programul meciurilor de sambata:

18:00 Otelul - Ceahlaul

21:00 Rapid - Steaua

FC BRASOV 1-4 ASTRA

Astra este a doua echipa calificata in sferturile de finala ale Cupei Ligii, dupa Viitorul. Vicecampioana Romaniei a obtinut o victorie lejera in deplasarea de la Brasov.

Pentru FC Brasov a marcat Buga '48 (penalti), in timp ce pentru Astra au inscris Fatai '12, '28, Takayuki '63 si Budescu '67.

Min 67: Cinci minute de cosmar pentru brasoveni - Budescu inscrie si el

Min 63: Takayuki reface diferenta de doua goluri pe tabela

Min 48: Mugurel Buga inscrie din penalty si brasovenii spera din nou la calificare.

Min 28: Junior Morais paseaza in fata portii, Fatai reia din 6 metri si inscrie, este 2-0 pentru vicecampioana Romaniei.

Min 12: Fatai deschide scorul

FC Brasov: Iacob - Vagner, Santos, Machado, Serginho - Constantinescu, Madeira, Munteanu, Aganovic - Cristea - Buga.

Astra Giurgiu: Coman - Yahaya, Gaman, Oros, Morais - Laban, Takayuki - Enache, Budescu, De Amorim - Fatai

VIITORUL - BOTOSANI 3-3 (5-3 dp)

La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 2-2, iar la finalul celor două reprize de prelungiri a fost 3-3.

Pentru FC Viitorul au marcat Mitriţă '38, Daminuţă '66 şi Patache '94 (autogol), iar pentru FC Botoşani au înscris Hadnagy '20, Fulop '72 şi Acsinte '120+1.

PENALTY-URI

A cincea serie: Daminuta transforma penalty-ul decisiv si Viitorul este in sferturile de finala ale Cupei Ligii!!! (3-3 dupa 120 de minute, 5-3 dupa penalty-uri)

A patra serie: Carstocea marcheaza, Balauru marcheaza si el si tine in viata Botosaniul

A treia serie: Putanu inscrie, Fulop trimite peste!! Viitorul conduce cu 3-2

A doua serie: Tanase marcheaza, Vasvari inscrie fara emotii. Este 2-2 la penalty-uri

Prima serie: Mitrea de la Viitorul inscrie, Ianc marcheaza si el.

Dupa 120 de minute, scorul este egal, 3-3.

UPDATE ('120+2) Moldovenii egaleaza prin Axinte, meciul se va decide la penalty-uri!

UPDATE ('94) Daminuta centreaza de pe partea stanga, mingea este deviata de Patache in proprie poarta si Viitorul preia conducerea pe tabela. Este 3-2 pentru echipa lui Hagi!

Dupa 90 de minute, scorul este egal, 2-2.

UPDATE ('72) Fulop egaleaza cu un sut puternic din marginea careului, mingea loveste mai intai bara si apoi intra in poarta.

UPDATE ('65) Scandal in Giulesti, dupa ce Daminuta a ratatat o lovitura de la 11 metri in minutul 65, iar arbitrul Adrian Ilyes a decis ca penalty-ul sa se repete, pe motiv ca unul dintre jucatorii Botosaniului facuse un pas in careu in momentul in care atacantul Viitorului a sutat.

Decizia este controversata cu atat mai mult cu cat dupa executia initiala a lui Daminuta faza nu a continuat, mingea fiind respinsa in corner de portarul Botosaniului.

Daminuta a inscris dupa repetarea penalty-ului.

Viitorul - Botosani este meciul care deschide astazi faza optimilor de finala din Cupa Ligii. Cum gazonul artificial de la Chiajna nu este inca gata, echipa lui Hagi va gazdui partida pe stadionul Giulesti.

Tot astazi se joaca si Brasov - Astra, de la ora 21.00, urmand ca pana luni sa se dispute si celelalte sase partide din aceasta faza.

Cel mai tare meci din Cupa Ligii, si totodata primul derby al sezonului, se joaca sambata, de la ora 21:00, intre Rapid si Steaua.