"Asta nu mi s-a mai întâmplat!". Ce spune Liviu Ciobotariu despre demiterea de la Sepsi, după o lună fără victorie

Sepsi OSK CFR Cluj Liviu Ciobotariu Superliga
Data publicarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:22
Data actualizarii: Joi 05 Octombrie 2023, 22:21

Sepsi OSK a ajuns la cinci meciuri consecutive fără victorie, după ce a pierdut și meciul de pe terenul lui CFR Cluj, scor 0-3.

Echipa condusă de Andrea Mandorlini a obținut o victorie categorică grație golurilor marcate de Panagiotis Tachtsidis (41'), Mario Camora (70') și Daniel Birliga (81').

Reacția lui Liviu Ciobotariu după CFR Cluj - Sepsi 3-0

Liviu Ciobotariu, antrenorul lui Sepsi, pune forma slabă traversată de echipa seama pe seama moralului și a încrederii. Întrebat dacă se teme că va fi demis, tehnicianul a recunoscut că doar rezultatele îl pot menține în funcție.

"Greu de digerat. A venit eșecul într-un moment greu al nostru. La 3-0 nici nu poți să mai spui că ai avut o evoluție cât de cât satisfăcătoare după ultimele trei meciuri. Scorul este mare în ceea ce a însemnat desfășurarea partidei. Am avut o primă repriză reușită, cu o posesie bună, câteva situații de a marca. A venit acel minut 40 în care am primit penalty.

La pauză le-am spus băieților să continuăm să jucăm. Am avut și două situații uriașe de a marca - bara lui Ștefan și ratarea lui Ștefănescu - dar când pierzi cu 3-0 nu sunt multe lucruri de spus ca lucruri pozitive. E o situație apăsătoare, grea. Va trebui să ieșim cât mai repede de aici. E clar că ne-am pierdut moralul, încrederea. Chiar dacă încercăm să jucăm, avem multe momente în care dăm dovadă de nesiguranță, neîncredere, iar asta se vede și în rezultat.

Nu mi s-a mai întâmplat să primesc 12 goluri în 4 meciuri, dar va trebui să remediem cât mai rapid acest lucru. La începutul campionatului, era o echipă cu siguranță defensivă, nu primeam gol. Acum, la orice șut pe poartă încasăm gol, iar asta vine din neîncrederea jucătorilor, își pierd capul. Putem găsi scuze că am întâlnit cele mai bune echipe - Farul, CFR, FCSB, dar nu e o scuză. Dacă vrem să intrăm în primele șase, va trebui să arătăm altfel

(n.r - dacă se teme că va fi demis) Eu încerc să-mi fac munca cât mai bine. Am avut un început foarte bun, dar suntem într-o scădere clară. Trebuie să întrebați conducerea. Eu încerc să-mi fac treaba cât mai bine. Eu trebuie să redresez corabia, eu conduc această echipă. Asta e viața noastră, a antrenorilor, se poate întâmpla orice", a spus Liviu Ciobotariu.

Sepsi nu a mai câștigat niciun meci de o lună și ocupă locul 10 în Liga 1, cu 12 puncte, însă are un meci mai puțin disputat. Pentru covăsneni urmează partida cu U Cluj, programată luni, de la ora 21:00.