"Ăsta e zid!?" Discursul lui Panduru după Universitatea Craiova - CFR Cluj 2-0

Basarab Panduru CFR Cluj Universitatea Craiova Superliga Jovan Markovic și Basarab Panduru
Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 12 Februarie 2023, 10:12
Data actualizarii: Duminica 12 Februarie 2023, 10:28

Universitatea Craiova a învins-o sâmbătă, pe teren propriu, pe CFR Cluj, scor 2-0, într-un meci din etapa a 25-a a Superligii.

Ambele goluri ale echipei din Bănie au fost înscrise de Andrei Ivan (67, 86), cu şuturi deviate, primul după o lovitură liberă executată de Alexandru Cîmpanu, iar al doilea din centrarea lui Alexandru Creţu. CFR Cluj a suferit al doilea eşec consecutiv în campionat, după 0-1 acasă cu FCSB. Universitatea, care are trei victorii consecutive acasă, venea după o înfrângere cu Farul (1-2), la Ovidiu.

Basarab Panduru, fostul mijlocaș de la Steaua și Benfica Lisabona, a analizat partida și a subliniat mai multe aspecte.

"A fost un meci bun, parcă CFR-ul a fost mai bună în prima repriză, a avut şi ceva ocazii, a avut şi Universitatea. În repriza a doua, vine golul din minutul 67 în urma unei grave erori, eu nu am crezut că pot să văd la o echipă campioană aşa ceva. Faci zid şi nu rămâne nimeni în zid, nu credeam că pot să văd în prima ligă aşa ceva.

Ăsta e zid? Mai stă cineva pe linia aia? De acolo pleacă golul de 1-0, de acolo merge totul în favoarea Craiovei. Victorie mare pentru Craiova, care speră acum din nou. De la o etapă la alta se schimbă la noi", a spus Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

Panduru a fost secund la Universitatea Craiova în mandatul lui Laurențiu Reghecampf.