Andrei Burcă, reacție dură la adresa FCSB: "Spun ei că merită campionatul? Să nu vorbim de ce au făcut ei cu arbitrajul"

andrei burca CFR Cluj FCSB Liga 1 Superliga
Data publicarii: Luni 16 Mai 2022, 01:15
Data actualizarii: Luni 16 Mai 2022, 01:15

CFR Cluj a câștigat al cincilea titlu consecutiv din Liga 1 și al optulea din istoria clubului.

Echipa lui Dan Petrescu a câștigat meciul cu Universitate Craiova, scor 2-1, și a obținut un avans de patru puncte față de FCSB, astfel că duelul direct din ultima rundă a play-off-ului nu va avea nicio miză.

Andrei Burcă, reacție dură la adresa FCSB

La finalul partidei din Gruia, oficialii și jucătorii lui CFR Cluj au avut mai multe mesaje de transmis celor de la FCSB, cu care au dus o luptă aprigă pentru titlu.

Cea mai dură reacție a venit de la Andrei Burcă. Fundașul lui CFR Cluj spune că titlul cucerit de echipa sa este total meritat, iar FCSB nici nu ar fi avut dreptul să spere la trofeu.

Mai mult, internaționalul român a vorbit despre greșelile de arbitraj în favoarea lui FCSB și a povestit cum a trăit meciul bucureștenilor cu FC Voluntari, de sâmbătă seară.

"Noi avem 11 puncte înainte de ultima etapă (n.r - dacă punctele nu eraj înjumătățite), iar ei spun că merită să câștige campionatul și vorbeau de ofsaiduri și de arbitraj încontinuu. Să nu vorbim de ce au făcut ei în arbitraj de-a lungul campionatului și care au fost greșelile pro și contra FCSB și CFR. La Craiova am pierdut în ultimul minut, FCSB ne dă gol în minutul 75, apoi ne egalează la ultima fază, iar lumea vorbește că noi avem noroc. Cel mai greu moment a fost după acea înfrângere cu FCSB, dar cred că după acea victorie cu FC Voluntari din minutul 85 a fost o descătușare.

Am fost o familie, ne-am uitat împreună la meci cu speranța de a se încurca FCSB. La 2-1 eram în dubii, dar Camora, înainte să iasă din cameră, a spus că dă gol Olawale și a avut o ocazie foarte mare. La 2-2 a căzut hotelul, cinci minute nebunie, pe Mister l-am trezit, se uita la alt meci, nu știa ce se întâmplă. Petrecem 3-4 zile și după mergem la FCSB să vedem care pe care, ce se întâmplă acolo", a spus Burcă, la Digisport.

Posibilii adversari ai CFR-ului din primul tur preliminar UEFA Champions League

Campioana României va fi cap de serie în primul tur preliminar din Liga Campionilor, unde va întâlni adversari care, la prima vedere, par accesibili. Campioaneie din Bosnia, Belarus, Georgia, Albania sau Kosovo ar putea veni la Cluj.

Singurul adversar de evitat în primul tur pare a fi Lech Poznan, proaspăta campioană a Poloniei, care are un lot mai bine cotat față de cel al CFR-ului, potrivit site-urilor de specialitate.