Andrea Mandorlini trage un semnal de alarmă la CFR Cluj: "Avem mari probleme!"

Andrea Mandorlini CFR Cluj Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Iulie 2023, 00:08
Data actualizarii: Duminica 16 Iulie 2023, 00:07

CFR Cluj a debutat cu dreptul în noul sezon din Liga 1, 2-0 contra lui Poli Iași, pe teren propriu.

Startul a fost cu emoții pentru CFR Cluj. Poli Iași a marcat după patru minute, prin Gheorghiță, însă golul a fost anulat după intervenția VAR pentru un ofsaid.

Opt minute mai târziu, CFR Cluj a deschis scorul prin Daniel Birligea, iar imediat după pauză a majorat avantajul Cristi Manea, care a profitat de o eroare uriașă în defensiva moldovenilor. Ulterior, fosta campioană s-a mulțumit să apere rezultatul de 2-0.

După meci, Andrea Mandorlini s-a bucurat pentru rezultat, însă a recunoscut că echipa sa a fost norocoasă în anumite momente. Noul antrenor al lui CFR Cluj spune că are mari probleme de lot și așteaptă întăriri cât mai rapid la echipă, mai ales că formația din Gruia va debuta curând și în preliminariile Conference League, contra turcilor de la Adana Demirspor.

"Știam că nu suntem în cea mai bună situație, dar era important să câștigăm pentru moral, pentru a câștiga timp și pentru a munci în liniște. A fost foarte multă oboseală. Am avut ocazii și e bine așa. Din păcate, s-au accidentat oameni din defensivă, sunt jucători care au plecat, așa că trebuie să vedem cum vom reuși să ne rezolvăm situația.

Trebuie să mai vină jucători. Azi s-a accidentat și Boben și avem doar doi fundași centrali - Ajeti și Țîru. Mogoș a intrat, e la 30-40%, avem mari probleme.

Diferența față de 2010? Nu îmi aduc aminte! (n.r - râde). Contează ce se întâmplă acum. Știam că meciul de azi e complicat și trebuia să câștigăm indiferent de felul în care o făceam. Am avut și noroc la decizia VAR, dar acesta este fotbalul.

Cum a funcționat sistemul 3-5-2? Așa și așa. A fost primul meci cu noul sistem, n-am avut nici meciuri amicale complicate, iar azi a fost primul joc mai geu. Mi-am imaginat că așa vor arăta lucrurile.

Antrenorul și echipa trebuie să facă maxim, dar avem nevoie. Mulți au plecat, a plecat Yuri, a plecat Burcă, Boben e accidentat. Yeboah a venit recent, Mogoș a venit târziu, Petrila e accidentat. Avem multe probleme! Mă bucur că am reușit să câștigăm meciul acesta, dar trebuie să rezolvăm lucrurile", a spus Andrea Mandorlini.

Pentru CFR Cluj urmează meciul din deplasare cu UTA Arad, programat vineri, de la ora 21:30, în runda a doua din Liga 1.