Andrea Compagno FCSB FCSB - UTA Superliga
Data publicarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 22:57
Data actualizarii: Duminica 16 Octombrie 2022, 23:08

FCSB - UTA 2-1, într-un meci din runda a 14-a a Superligii.

Andrea Compagno a marcat un gol din penalty în victoria FCSB-ului, scor 2-1 cu UTA, duminică seara, pe Arena Națională, meci la care elevii lui Nicolae Dică au fost susținuți de fani, în pofida evoluției jenante din Conference League.

Compagno n-a fandat elegant

„A fost important să câștigăm după acel meci din cupele europene. Era pentru orgoliul nostru și era important să câștigăm. Știam că nu va fi un meci ușor, trebuia să avem posesia și ocazii, iar la final a venit și acest gol. Sunt fericit pentru echipa mea, e important să continuăm în acest ritm în campionat.

Din păcate n-am reușit să scăpăm fără gol primit, dar am câștigat și ne bucurăm.

Nu se poate explica (n.r.: evoluția din dubla cu Silkeborg), toți jucătorii au avut o zi slabă. E mai bine să pierdem un meci cu 5-0 decât cinci meciuri cu 1-0. Asta a fost, trebuie să ținem capul sus.

Ne gândim meci cu meci, e foarte importantă această victorie. În fotbal fiecare meci începe de la 0-0 și, dacă nu câștigăm meciul viitor, ceea ce am făcut azi nu înseamnă nimic. Sunt mulți jucători noi și trebuie să construim echipa! Cred că de la meci la meci jucăm tot mai bine”, a spus Compagno, la televiziunea Digisport.

FCSB - UTA 2-1

FCSB a deschis scorul în minutul 16, când Cordea i-a pasat lui Olaru, iar acesta a şutat imparabil de la 20 de metri. În minutul 35, arbitrul Sebastian Colţescu a oprit meciul pentru două minute din cauza materialelor pirotehnice aprinse de ultraşii FCSB din Peluza Nord.

Compagno a înscris al doilea gol al bucureştenilor, din penalti, în minutul 88. Keseru a redus din diferenţă în minutul 90+1, înscriind primul său gol stagional. A fost a treia victorie consecutivă a echipei FCSB în campionat, bucureştenii au urcat pe locul 7, cu 17 puncte.