Andrea Compagno, criticat pentru evoluția din meciul cu Petrolul Ploiești: "Oarecum în umbră, nu prea l-am văzut"

Andrea Compagno FCSB Petrolul Ploiesti Superliga
Data publicarii: Marti 11 Octombrie 2022, 23:28
Data actualizarii: Marti 11 Octombrie 2022, 23:36

FCSB a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 2-0, duminică seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 13-a a Superligii de fotbal.

Vicecampioana României s-a impus prin golurile marcate de Joyskim Dawa (minutul 45+2), din centrarea lui Billel Omrani, şi de Florinel Coman (minutul 47), din centrarea lui Andrei Cordea.

FCSB a avut şi două bare, prin Darius Olaru (minutul 4) şi Andrei Cordea (minutul 27). Petrolul şi-a creat şi ea două ocazii mari de gol, prin Christian Irobiso (minutul 34 și minutul 68).

Echipa antrenată de Nicolae Dică a reușit în premieră două victorii consecutive în Superliga României. Aceasta a fost prima victorie în deplasare a roş-albaştrilor în acest campionat, precum şi primul meci în care nu au încasat gol. Petrolul Ploiești a suferit a patra înfrângere consecutivă, fără gol marcat în ultimele două etape.

Remarcații lui Florin Răducioiu, dar și fotbalistul de la FCSB care nu l-a impresionat

"Mi-au plăcut mulţi jucători. Mi-a plăcut, într-adevăr, Omrani, după o perioadă lungă de inactivitate, iată că începe să joace bine, e eficient, e un jucător care a venit să o ajute pe FCSB.

Mi-a plăcut de Cordea, mi-a plăcut de Olaru, îmi pare rău de ei, puteau să dea două eurogoluri. Mai puţin Compagno, oarecum în umbră, nu prea l-am văzut, dar mi-a plăcut în general toată echipa.

În prima repriză a fost o singură echipă de teren. Cine ştie, poate fi începutul unei serii de victorii pe care trebuie să le înşire pentru a o vedea pe FCSB printre primele din clasament", a declarat Florin Răducioiu, la Orange Sport.