Alexandru Ionita CFR Cluj - rapid Rapid Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Iulie 2022, 00:20
Data actualizarii: Duminica 17 Iulie 2022, 00:20

CFR Cluj - Rapid 1-0 | Alexandru Ioniță a tras concluzii după primul meci al Rapidului din acest sezon de Superliga.

Rapid putea pleca din Gruia cu un punct. Sebastian Colțescu a acordat o lovitură de la 11 metri după consultarea arbitrajului video, dar Bălgrădean a apărat execuția lui Albu de la punctul cu var. Mijlocașul Rapidului se gândește deja la următoarea etapă, în care giuleștenii vor primi vizita celor de la FCSB.

Alexandru Ioniță: ”La meciul cu FCSB trebuie să fim mai agresivi”

„Da, nu a fost un meci foarte reuşit, dar tot ne-am creat câteva ocazii de gol. Puteam să scoatem un punct şi cred că îl meritam. Ne pare rău că nu am reuşit să marcăm la ultima fază a meciului. La meciul cu FCSB să schimbăm atitudinea, să fim mult mai agresivi şi cu mai mult curaj.

Uitaţi-vă ce s-a întâmplat în prima repriză. Au ieşit Romario, Belu. Păcat… şi Vojtus a ieşit. Eu mă aşteptam să intru în repriza a doua. Uşor, uşor, sunt sigur că vom creşte. Avem o echipă destul de bună, chiar dacă ne-a lipsit agresivitatea.

Eu unul sunt optimist, de aceea m-am întors la Rapid. Trebuie să facem o figură frumoasă pentru că avem toate condiţiile”, a spus Ioniță.

Ardelenii au început cu dreptul noul sezon, reușind să depășească umilința cu Pyunik Erevan. Yuri a deschis scorul încă din prima repriză, iar jucătorii lui Petrescu au reușit să își mențină avantajul pe tabelă, însă nu fără emoții. Rapid a primit un penalty cu ajutorul VAR în prelungirile partidei, după un henț al lui Hoban, însă Bălgrădean a apărat șutul lui Albu.

Rapid pierde astfel primul meci, însă Adrian Mutu are și probleme de lot, după ce a fost obligat să facă trei schimbări încă din prima repriză, după accidentările lui Vojtus, Belu-Iordache și Romario Moise.

Pentru CFR Cluj urmează duelul cu Inter d'Escalades din al doilea tur al preliminariilor UEFA Europa Conference League, joi, de la 20:30, iar în a doua etapă din Superligă se duelează cu FC U Craiova, sâmbătă, de la 21:30.

De cealaltă parte, Rapidul joacă în etapa următoare pe teren propriu cu FCSB, duminică, de la 21:30.