FCSB - Sepsi OSK alex baluta Superliga Superliga
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 21:18
Data actualizarii: Duminica 11 Februarie 2024, 21:30

FCSB - Sepsi OSK, LIVE TEXT - AICI.

Vicecampioana a primit vizita clubului din Sfântu Gheorghe duminică seară, pe Arena Națională, în vederea derulării partidei din runda cu numărul 25 din sezonul regulat al Superligii României.

Alex Băluță a fentat doi jucători și a expediat un șut imparabil în FCSB - Sepsi OSK

În primul sfert de oră al meciului, Baba Alhassan i-a așezat balonul în banda dreaptă lui Alex Băluță, care a manevrat elegant mingea, i-a fentat pe Florin Ștefan și Akos Kecskes și a expediat un șut imparabil care l-a întins serios pe Roland Niczuly, portarul lui Sepsi.

Winger-ul roș-albaștrilor a deschis, așadar, scorul în minutul 16 al înfruntării și și-a trecut în CV a treia reușită din acest sezon în echipamentul FCSB-ului.

Echipele de start

• FCSB: Târnovanu - Pantea, Ngezana, Dawa, Radunovic - Olaru, Lixandru, Alhassan - Al. Băluță, Miculescu, Fl. Coman

Rezerve: A. Vlad - V. Crețu, Panțîru, Pandele, Luis Phelipe, Nana Antwi, Ov. Popescu, Radaslavescu

Antrenor: Elias Charalambous

• Sepsi OSK: R. Niczuly - Oroian, Kecskes, D. Ciobotariu, Dumitrescu - N. Păun - Kallaku, C. Matei, Aganovic, Fl. Ștefan - Safranko

Rezerve: D. Moldovan, R. Niczuly, M. Bălașa, Renta, J. Rodriguez, Rondon, Popsa, K. Varga, I. Gheorghe

Antrenor: Bernd Storck

FCSB - Sepsi OSK, înainte de meciul direct

Vicecampioana are 51 de puncte și este, în continuare, lider detașat în campionat după 24 de meciuri. O victorie i-ar putea permite echipei lui Gigi Becali să-și mențină avantajul de nouă puncte față de locul doi, ocupat în prezent de Rapid.

Giuleștenii au câștigat derby-ul etapei cu CFR Cluj, scor 1-0, și speră în continuare la titlu. Un pas greșit al liderului în meciul cu Sepsi ar putea relansa lupta la titlu, având în vedere că, în play-off, punctele se înjumătățesc.

De partea cealaltă, Sepsi OSK vine după două înfrângeri consecutive în Superliga României, dar ocupă în continuare ultimul loc din play-off. Cu o victorie pe Arena Națională, covăsnenii se pot menține pe locul șase în campionat.