”Aici s-a făcut diferența”. Ilie Dumitrescu, verdict după FCSB - Universitatea Craiova

FCSB - Universitatea Craiova FCSB Ilie Dumitrescu Superliga Ilie Dumitrescu
Data publicarii: Duminica 19 Februarie 2023, 23:05
Data actualizarii: Duminica 19 Februarie 2023, 23:58

FCSB și Universitatea Craiova au remizat, scor 1-1, în derby-ul etapei cu numărul 26 din Superligă.

Vicecampioana a deschis scorul în primul minut al partidei, prin Malcom Edjouma, omul momentului de la FCSB. Universitatea Craiova a dat lovitura în prelungirile partidei, când Elvir Koljic a reluat cu capul o minge centrată din corner și a fost ”ajutat” de o deviere a lui Iulian Cristea, care l-a păcălit pe Târnovanu.

Fostul internațional Ilie Dumitrescu știe unde s-a făcut diferența în partea secundă a jocului dintre FCSB și Universitatea Craiova. Acesta spune că Eugen Neagoe a fost mult mai inspirat la schimbări, iar cei trimiși în teren pe parcursul părții secunde au adus un plus în jocul echipei.

Ilie Dumitrescu: ”Cred că diferența s-a făcut la schimbări”

„FCSB a avut o primă repriză foarte bună, execuția lui Coman, dar scoate foarte bine portarul Popescu. Până la ocazia lui Koljic nu a fost niciun șut pe poartă, decât acel șut al lui Markovic în a doua repriză. Cred că diferența s-a făcut la schimbări.

Dacă judecăm în oglindă, Roguljic a adus un plus vizibil pe faza ofensivă, Rivaldinho a forțat, dar Roguljic și Koljic au decis jocul în seara asta. Târnovanu face o paradă extraordinară, dar o gafă mare la gol. Apropo de schimbări în oglindă, Omrani, Oaidă și Nikolov nu s-au ridicat la nivelul celor de la Craiova”, a spus Ilie Dumitrescu, la Digi Sport.

În urma acestui rezultat, FCSB a ratat șansa de a se apropia la doar cinci puncte de liderul Farul Constanța, care a câștigat pe teren propriu cu Petrolul, 2-0. Vicecampioana a rămas la șapte puncte în spatele echipei lui Gică Hagi, cu patru etape înainte de finalul sezonului regulat.

Pe locul doi este CFR Cluj, care are 53 de puncte, în urma victoriei cu FC Argeș, scor 3-1. În etapa următoare, FCSB se va deplasa la Pitești, unde o va întâlni chiar pe FC Argeș, iar Universitatea Craiova, care a rămas pe locul cinci, cu 45 de puncte va juca tot în deplasare, cu FC Argeș.