VIDEO Ai văzut Edi? Cum a înscris Moruțan în victoria lui Ankaragucu din Cupa Turciei

Olimpiu Morutan Ankaragucu Cupa Turciei Superliga Olimpiu Moruțan / Sursă Foto - Twitter
Data publicarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 18:45
Data actualizarii: Miercuri 01 Noiembrie 2023, 18:44

Olimpiu Moruțan a semnat cu Ankaragucu în august 2023.

Cotat la patru milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, Olimpiu Moruțan a semnat cu turcii până la finalul sezonului 2025/26. Ankaragucu a plătit trei milioane de euro pentru serviciile internaționalului român celor de la Galatasaray.

Ai văzut Edi? Cum a înscris Moruțan în victoria lui Ankaragucu din Cupa Turciei

• Ankaragucu s-a întâlnit cu Arguvan în Cupa Turciei, pe stadionul „Eryaman” din Ankara, scor 2-0

Olimpiu Moruțan a deblocat tabela de marcaj în minutul 64, după ce a primit o pasă în interiorul careului și l-a executat cu lejeritate pe portarul adversarilor.

Pentru fotbalistul român a fost a doua reușită din acest sezon pentru Ankaragucu. Primul a fost în campionat, unde a bifat opt prezențe, dar și o pasă decisivă.

Sezonul trecut, Galatasaray l-a trimis pe Olimpiu Moruțan sub formă de împrumut la Pisa, unde a făcut senzație: șase goluri și opt assist-uri în 36 de meciuri.

Cifrele lui Olimpiu Moruțan

Olimpiu Moruțan a fost legitimat de-a lungul carierei sale fotbalistice la echipe precum 'U' Cluj, FC Botoșani, FCSB, Galatasaray, Pisa și Ankaragucu.

Cele mai multe apariții le-a bifat la FCSB, 107, unde a reușit să marcheze 14 goluri și să paseze decisiv în 30 de situații, în peste 6000 de minute petrecute în echipamentul roș-albaștrilor.