Adio, titlu? Săpunaru și-a turnat cenușă în cap: "Eu am pierdut meciul, nu echipa! Trebuie să ne menținem pe locul 2"

Cristi Sapunaru Poli Iasi Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 22:23
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 22:22

Cristi Săpunaru (39 de ani) și-a asumat întreaga responsabilitate pentru eșecul Rapidului contra lui Poli Iași, scor 1-3.

După 0-0 la pauză, Rapid a început bine prima repriză, iar Ermal Krasniqi a deschis scorul în minutul 52. După doar trei minute, Poli Iași a egalat prin Bettaieb, în urma unei gafe de proporții a căpitanului Cristi Săpunaru, care a dat pe lângă minge la o fază simplă.

Cristi Săpunaru: "Îmi cer eu scuze. Meciul l-am pierdut eu, nu echipa"

Gazdele au dat lovitura pe final. Alin Roman și Shayon Harrison au marcat în minutele 88, respectiv 90+4, iar Poli Iași s-a impus cu 3-1.

Cristi Săpunaru și-a asumat întreaga responsabilitate pentru eșec, însă spune că nu sunt puncte atât de prețioase în lupta pentru titlu, având în vedere înjumătățirea de la intrarea în play-off. Căpitanul giuleștenilor spune că obiectivul actual al echipei este menținerea pe locul 2.

"Îmi cer eu scuze. Meciul l-am pierdut eu, nu echipa. La acea gafă, a venit mingea din nocturnă, n-am mai văzut-o, am dat pe lângă și de acolo i-am băgat în meci. Până atunci a fost o singură echipă în teren.

Asta e, se întâmplă. Mergem mai departe. Avem următorul meci cu UTA și asta e. V-am spus unde s-a făcut diferența, la gafa mea. Dacă nu o făceam, nu aveam probleme. Nu au avut nicio ocazie până la acea fază.

Am pierdut un punct și jumătate, n-am pierdut puncte prețioase. O să le recuperăm. Urmează meciul cu UTA în care trebuie să spălăm rușinea din meciul ăsta, să câștigăm și să ne menținem pe locul 2", a spus Cristi Săpunaru.

După eșecul de la Iași, Rapid a rămas pe locul 3, cu 48 de puncte, la egalitate cu CFR Cluj și la șapte lungimi în spatele liderului FCSB, care are un meci mai puțin.