Cristi Sapunaru Poli Iasi Rapid Superliga
Data publicarii: Sambata 24 Februarie 2024, 21:37
Data actualizarii: Sambata 24 Februarie 2024, 21:36

Cristi Săpunaru (39 de ani), căpitanul Rapidului, a comis o gafă de proporții în meciul cu Poli Iași.

După 0-0 la pauză, repriza secundă din Copou a început furtunos. Ermal Krasniqi a deschis scorul în minutul 52, însă ieșenii au egalat la doar trei minute distanță în urma unei erori comise de Săpunaru.

Gafă de proporții a lui Săpunaru în meciul cu Poli Iași! Căpitanul Rapidului și-a făcut cruce

Defensiva lui Poli Iași a trimis o minge lungă spre poarta Rapidului, fără adresă, iar misiunea părea una foarte simplă pentru Cristi Săpunaru. Deși a avut suficient timp la dispoziție pentru a pasa sau a degaja, căpitanul oaspeților a luftat, iar Sergiu Buș a rămas singurul cu Marian Aioani.

Atacantul lui Poli Iași a rămas singur cu portarul Aioani, însă a preferat să lase mingea pentru Adel Bettaieb, care a îndeplinit o formalitate și și-a trecut în cont primul gol în România.

Uluit de propria greșeală, Cristi Săpunaru a fost surprins făcându-și semnul crucii imediat după ce Poli Iași a marcat golul de 1-1.

Eroarea lui Săpunaru vine la scurt timp după ce veteranul Rapidului a anunțat că își va prelungi contractul cu încă un an, până în 2025, când va avea 41 de ani.