Vaslui 0-2 Urziceni (Bilasco, Onofras)

FC Vaslui LIVE Unirea Urziceni Superliga
Data publicarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 18:52
Data actualizarii: Sambata 27 Septembrie 2008, 21:19

Urziceniul si-a recuperat punctele pierdute cu Craiova in etapa trecuta. Dan Petrescu l-a batut pe Porumboiu chiar de ziua lui. Urziceni urca pe locul doi, iar Vasluiul ramane cu doar 15 puncte.

90: Onofras inchide meciul dupa o cursa fantastica
87'Dan Petrescu protestează vehement, după ce Haţegan nu a acordat acel presupus penalty la Onofraş
86'Onofraş scapă pe contraatac, intră în careul adves şi cade. Arbitrul face semn ca jocul să continue, deşi între Buhuş şi atacant a existat un contact.
86'Lovitură liberă periculoasă pentru vasluieni, după ce Galamaz, căpitanul Unirii, l-a faultat pe Ljubinkovic. N'Doye execută foarte bine, dar mingea trece la o palmă de transversala porţii Urziceniului.
84'La faza următoare, Unirea este aproape de a încheia socotelile, dar Kuciak se remarcă de această dată la lovitura de cap a unui ialomiţean.
83'Jovanovic îl găseşte cu o pasă foarte bună pe N'Doye în careu, iar şutul acestuia, din prima, este reţinut de portar.
79'Schimbare Sorin Frunză este înlocuit de Tibi Bălan.
79'Centrare foarte bună a lui Ljubinkovic pentru Jovanovic, a cărui lovitură de cap este prinsă în doi timpi de portar.
79'Două ocazii bune pentru Vaslui de a egala. Mai întâi Ljubinkovic, apoi Jovanovic îl evidenţiază pe portarul ialomiţean.
77'Temwanjera are o intervenţie dură asupra lui Arlauskis, dar arbitrul nu-l avertizează cu cartonaş pe vârful vasluian.
74'N'Doye execută bine o nouă lovitură liberă, centrarea sa ajunge la Temwanjera, care rămâne surprins de faptul că mingea a ajuns la el.
73'Meci extrem de slab în această a doua repriză, Unirea se rezumă la contraatacuri, în timp ce echipa lui Hizo vrea, dar nu poate.
71'Bilaşco este faultat de Ghencev la 35 de metri de poarta lui Kuciak. Unirea aduce doar trei jucători la această fază fixă.
68'Unirea scapă pe contraatac, Onofraş nu este atacat de nimeni şi urcă nestingherit spre poarta lui Kuciak. Pasează spre Bilaşco, dar mingea este interceptată în cele din urmă de Andronic.
67'Schimbare Brandan este schimbat de Apostol.
65'Unirea a început la fiecare fază să tragă de timp, spre nemulţumirea vasluienilor. De această dată Brandan este căzut la pământ. Reluarea îi dă dreptate, totuşi , ialomiţeanului, Jovanovic faultându-l.
63'Jovanovic câştigă un balon şi combină cu Burdujan. Şutul din alergare al acestuia din urmă trece pe lângă poarta Urziceniului.
62'Ljubinkovic reuşeşte să scape de doi adversari, pasează spe N'Doye, al cărui şut, din prima, la firul ierbii este reţinut de Arlauskis.
59'Cartonas galben Meci foarte dur în această repriză secundă. Andronic primeşte şi el galben, după o intrare criminală.
58'Bordeanu urca in atac, dar centrarea sa este dezamagitoare.
57'Schimbare Aliuta ste taxat de Hizo pentru jocul slab si este schimbat. In locul sau intra Nemanja Jovanovic.
56'Aliuta prefera sa dribleze in loc sa paseze, dintr-o deviere a unui fundas advers mingea ajunge la Ljubinkovic, dar si acesta este deposedat.
56'Centrarea buna a lui Mara, din lovitura libera ce a urmat faultului lui Buhus este respinsa de Temwanjera.
55'Cartonas galben Buhus vede si el cartonasul galben.
54'Onofras il deschide pe Frunza in partea stanga, dar Buhus opreste faza de atac prin fault.
54'Cartonas galben Brandan este avertizat in urma unui hent la mijlocul terenului.
53'Burdujan il intoarce de doua ori pe Galamaz, dar sutul sau, la coltul scurt nu are forta necesara. Portarul Unirii retine cu siguranta.
52'Buhus combina cu Aliuta, acesta il lanseaza pe Ljubinkovic, dar stopul sarbului lasa de dorit.
51'Cartonas galben Arlauskis vede cartonas galben pentru trageri de timp. Goal-keeper-ul Unirii il aplauda ironic pe Hategam, dar arbitrul nu ia alta masura disciplinara.
50'Lovitura libera pentru vasluieni. N'Doye centreaza foarte bine dar Ovidiu Hategan opreste jocul pentru un presupus fault in atac.
48'Aliuta il gaseste foarte bine pe Ljubinkovic, acesta intoarce pentru Ghencev, dar sutul acestuia trece la un meru peste poarta adversa.
47'Sorin Frunza reuseste doua driblinguri consecutive in jumatatea adversa, dar este in cele din urma deposedat.
46'Inceput repriza a doua A inceput repriza secunda.

45+1'Final prima repriza Urziceniul conduce la pauza la Vaslui, dupa o prima repriza pe care a controlat-o.
40'Aliuta scoate din joc doi jucatori cu un dribling spectaculos, dar sutul lui Temwanjera este prins de Arlauskis.
38'Ljubinkovic centreaza pentru Burdujan, dar Fernandes intervine si rezolva o faza periculoasa.
37'Vasluiul riposteaza, Ljubinkovic combina cu Aliuta, dar acesta este neinspirat. Incercarea sa de a relua spre poarta starneste nemultumirea in tribune.
36'Mara centreaza foarte bine, dar Kuciak este pe faza si respinge din fata lui Onofras.
35'Actiune foarte buna de atac pentru Vaslui, Burdujan este gasit excelent pe partea dreapta, dar preluarea sa este prea lunga si mingea iese in aut de poarta.
34'Onofras treage din unghi, putin peste poarta adversa.
31'Ocazie colosala a lui Bilasco. Dupa un corner de pe partea stanga, mingea ajunge la Onofras. Sutul acestuia este deviat de Luz si mingea ajunge la Bilasco care din pozitie de unu la unu cu Kuciak rateaza.
29'Burdujan are o intrare nesportiva la Galamaz, care incerca sa protejeze mingea, dar arbitrul nu-l sanctioneaza pe atacant.
27'Daca inceputul meciului a fost taios, in ultimele 10 minute Unirea a inchis foarte bine culoarele spre poarta lui Arlauskis.
27'Ghencev, si el foarte sters pana acum reuseste o pasa spre Burdujan, dar Fernandes il deposedeaza pe fostul rapidist.
25'Arlauskis este surprins de un sut de la mare distanta, respinge in fata, dar din fericire pentru echipa sa, niciun jucator al gazdelor nu este in preajma pentru a relua.
24'Cartonas galben Bilasco este avertizat de arbitru cu cartonas dupa un fault din spate asupra lui N'Doye.
23'Luz il lanseaza pe Temwanjera, dar acesta este deposedat de Nicu Epaminonda, care reuseste pana acum un meci foarte bun.
22'Fanii vasluieni continua sa-si sustina favoritii, in ciuda rezultatului nevaforabil si a jocului neconvingator.
21'Aliuta, inexistent pana acum ia o actiune pe cont propriu, dar este deposedat la 20 de metri de poarta adversa de Fernandes.
18'Brandan recupereaza o minge foarte bine la mijlocul terenului si incearca sa trimita o pasa filtranta catre Onofras. Andronic ii sesizeaza intentia si intervine decisiv.
17'Echipa lui Dan Petrescu continua sa preseze. Mara executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri lateral stanga, dar mingea ocoleste poarta gazdelor.
14: Bilasco deschide scorul cu o lovitura de cap
12'Minge interceptata de Frunza la mijlocul terenului. Acesta il angajeaza foarte bine pe Mara, iar acesta, singur cu Kuciak suteaza telefonat.
10'Corner pentru Unirea; se executa la coltul scurt dar cei doi fundasi centrali ai lui Dan Petrescu se incomodeaza reciproc si niciunul nu reuseste sa trimita spre poarta. 8'Andronic incearca sa-l deschida pe Temwanjera, dar pasa sa de 40 de metri este interceptata de un adversar.
7'Burdujan scapa pe partea dreapta, dribleaza un adversar, dar este in cele din urma stopat de Galamaz.
5'Inceput de meci cu un ritm foarte bun. Cele doua echipe joaca pe contre, fara sa se tatoneze in prealabil.
3'Sorin Frunza centreaza periculos, dar mingea nu este atinsa de nimeni si se scurge in afara terenului.
3'Fault dur al lui Hugo Luz asupra lui Mara. Unirea beneficiaza de o lovitura libera periculoasa.
2'Onofras ia o actiune pe cont propriu, dar este deposedat la marginea careului advers de Andronic.
1'N'Doye este lansat in adancime, dar stopul sau lasa de dorit si mingea iese in afara terenului.
1'Inceput de joc Ovidiu Hategan fluiera startul meciului.

SC Vaslui 1. Kuciak - 15. Buhus, 3. Andronic (30. P.Jovanovic '66), 16. Panait, 27. Hugo Luz - 20. Ljubinkovic, 21. N’Doye, 4. Genchev, 10. Aliuta (7. N. Jovanovici '57) - 19. Temwanjera, 9. Burdujan. Antrenor: Viorel Hizo.

Unirea Urziceni: 1. G. Arlauskis - 16. E. Nicu, 6. Galamaz, 22. Bruno Fernandes, 23. Bordeanu - 10. Mara, 19. Brandan (32. Apostol '66) , 17. Burns, 30. S. Frunza (8. T. Balan '82) - 11. Onofras (15. Danalache '90), 7. Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu.

Pentru rezultate LIVE, statistici si clasamente intra pe sport.ro/livescores.