UTA Arad - CS Mioveni 1-0. Victorie pentru formația lui Ionuț Badea la ultimul meci pe teren propriu

UTA Arad CS Mioveni Liga 1 Superliga
Data publicarii: Sambata 07 Mai 2022, 16:55
Data actualizarii: Sambata 07 Mai 2022, 16:58

UTA Arad a învins CS Mioveni, scor 1-0, în runda a opta din play-out-ul Ligii 1.

UTA Arad - CS Mioveni 1-0

Unicul gol al meciului a fost marcat de Vorobjovas, în minutul 27. UTA a ratat și un penalty, în minutul 11, prin Batha.

După ultimul meci disputat pe teren propriu în acest sezon, UTA a aruncat, cel puțin temporar, pe locul 10, cu 32 de puncte, fiind sigură de salvarea de la retrogradare, dar fără șanse la barajul pentru Conference League.

De partea cealaltă, CS Mioveni rămâne cu 28 de puncte, pe locul 12, iar în cazul în care Chindia nu va câștiga meciul cu Sepsi, formația lui Alexandru Pelici va fi salvată matematic de la retrogradare.

Minutul 90+3: Final! UTA Arad - CS Mioveni 1-0.

Minutul 77: Ocazie UTA Arad! Otele șutează în forță din careu, dar Popescu respinge.

Minutul 46: Start în repriza secundă!

Min. 45: Pauză! UTA - CS Mioveni 1-0.

Min. 27: GOL UTA Arad! Otele îi așează mingea lui Vorobjovas, iar mijlocașul centreal înscrie cu un șut din interiorul careului.

Min. 1: A început meciul.

Echipele de start

UTA Arad: Balauru - Vukcevic, Erico, Benga, Shliakov - Vorobjovas, Batha, Ubbink - Cardoso, Miculescu, Otele

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Scarlatache, Garutti - Rădescu, L. Dumitru, Lixandru, Trif - Raicea, Rusu, Sanoh

Argeşenii au avut o prestaţie lăudabilă în playout, fază a competiţiei în care, în primele șapte runde, potrivit lpf.ro, au reuşit patru succese şi un egal.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus arădenii, iar un joc s-a terminat la egalitate.

Primele dispute din Liga 1 au avut loc în ediţia 2007-2008, când UTA a câştigat ambele meciuri cu acelaşi scor, 1-0.

În sezonul regulat 2021-2022, arădenii au remizat fără gol în deplasare, apoi au învins pe teren propriu cu 2-1, goluri înscrise de Nicolao Dumitru Cardoso, Philip Otele, respectiv Moussa Sanoh.

9 aprilie 2022, UTA - Rapid 0-2: a fost singura înfrângere suferită de arădeni în ultimele opt jocuri disputate în campionat pe teren propriu, în restau  o remiză şi șase victorii.