Unirea Alba Iulia 2-1 Poli Iasi! (Verdes 80, Florin Dan 85 / Bujor 12)

Poli Iasi Unirea Alba Iulia Superliga
Data publicarii: Vineri 14 August 2009, 17:52
Data actualizarii: Vineri 14 August 2009, 21:54

Nou-promovata Unirea Alba Iulia a obtinut prima victorie din actuala editie a Ligii I, in urma succesului repurtat, vineri, pe teren propriu, in fata formatiei Politehnica Iasi, scor 2-1 (0-1), in etapa a III-a a campionatului.

Golurile au fost maercate de Bobi Verdes, in minutul 80 si Florin Dan '85 - penalti, pentru Unirea Alba Iulia, respectiv Razvan Bujor, in minutul 12, pentru Politehnica Iasi.

0-1: Razvan Bujor a primit o pasa la 25 de metri de poarta, a patruns in careu, lateral dreapta, si l-a invins pe portarul Cornel Cernea cu o scarita, balonul lovind bara inainte de a intra in plasa.

1-1: Bobi Verdes a reluat un balon de la aproximativ 3 metri, in urma unei lovituri libere, executate de Florin Dan.

2-1. Sergiu Costea a fost faultat de Cristi Munteanu in suprafata de pedeapsa, acesta din urma primind cartonas galben si, implicit, pe cel rosu. Penaltiul a fost transformata de Florin Dan cu un sut puternic, in stanga portarului Balba, care nu a mai ajuns balonul, desi plecase pe traiectoria acestuia.

Unirea Alba Iulia: 12. Cernea - 6. S. Radoi, 2. Poverlovici, 33. Bumbac, 22. Vitinha (23. Bucurica '46) - 17. I. Balan, 5. Dalbea, 19. Fl. Dan, 14. C. Cristea - 7. G. Grozav (9. B. Verdes '46), 18. Veljovici (15. Sg. Costea '63). Antrenor: Adrian Falub.

Politehnica Iasi: 1. Branet - 77. Buta, 23. Ad. Ilie, 28. Cr. Munteanu, 3. Costache - 8. Ignatov (7. Bersnjak '74), 25. Milea, 13. Cr. Bratu - 11. Bujor, 9. Balba (18. Miclea '69), 10. Cr. Constantin. Antrenor: Petre Grigoras.

Rezerve: 12. Plesca, 24. Straton, 19. Barladeanu, 2. Straut, 5. Pecnik.
Cartonase galbene: I. Balan '67 / Cr. Munteanu '57, '84, Balba '67.
Cartonas rosu: Cr. Munteanu '84

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Gero Szabo, Ionut Babadac (asistenti) - Adrian Stanescu (rezerva).

Observatori: Rodion Camataru, Ioan Silviu Veronel.

Inainte inceperii partidei, Unirea Alba Iulia a primit premiul Fair-Play, acordat de Federatia Romana de Fotbal, trofeul fiind inmanat de cei doi observatori ai meciului, capitanului echipei Unirea Alba Iulia, Razvan Dalbea.

GRIGORAS: "SUNTEM NISTE FRAIERI"

Antrenorul formatiei Politehnica Iasi, Petre Grigoras, a declarat, vineri, intr-o conferinta de presa, ca jucatorii sai sunt niste fraieri, in frunte cu el, pentu infrangerea suferita in fata echipei Unirea Alba Iulia, scor 2-1, in etapa a III-a a Ligii I.

"Am dominat 90 la suta din joc, nici in cele mai negre visuri ale mele nu imi imaginam ca putem pleca de la Alba Iulia fara cel putin un punct. Din pacate, unii dintre noi nu au inteles ca un meci se joaca pana in minutul 90 si, daca vom continua in acest fel, ne va fi foarte greu sa acumulam puncte. Suntem niste fraieri, in frunte cu mine pentru ca, dupa cum i-am prins astazi pe cei de la Alba Iulia, fara nicio tactica, nu aveam cum sa nu scoatem o remiza. Cred ca unii dintre jucatorii mei au un cip in cap, care ii obliga sa incerce sa mentina rezultatul atunci cand se afla in avantaj. Am fost taxati pe merit, pentru ca in ultima parte a jocului am fost niste mielusei", a spus Grigoras, care a parasit banca tehnica imediat dupa golul al doilea al Unirii Alba Iulia.