"El decisivo" Dinamo 3-1 Timisoara ( N'doye '40, '48, Marius Niculae '44/ Bucur '10)

Dinamo Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Duminica 17 Mai 2009, 19:56
Data actualizarii: Duminica 17 Mai 2009, 22:28

Timisoara nu a rezistat in fata celor de la Dinamo. Elevii lui Rednic au castigat cu 3-1 si se lupta cu Unirea Urziceni pentru titlu, in ultime trei etape ramase din campionat.

Timisoara nu a reusit sa faca fata furiei lui Dinamo. Cu toate ca au condus inca din minutul 10, prin golul lui Gigel Bucur, elevii lui Balint s-au pierdut psihic si le-au permis celor de la Dinamo sa preia avantajul. In numai 5 minute, N'Doye si Marius Niculae l-au invins pe Pantilimon. In a doua repriza Timisoara nu a mai avut forta sa inscrie. N'Doye a transformat un penalty in minutul 48 si a stabilit scorul final al partidei: Dinamo 1-3 Timisoara.

Min 48: GOOL Dinamo! N'Doye reuseste dubla! Senegalezul a inscris din lovitura de la 11 metri.

Min 44: GOOL Dinamo! Niculae inscrie cu capul la o lovitura de colt!

Min 40: GOOL Dinamo. N'doye inscrie pentru 1-1, cu un sut puternic din afara careului!

Min 10: GOOL Timisoara: Gigel Bucur deschide scorul in derby, cu un sut superb la coltul lung!
Dinamo: 23. Matache - 25. Scarlatache, 30. Tamas, 4. Moti, 26. Simao - 27. Ze Kalanga, 29. N.Doye, 8. Bostina, 20. Ad. Cristea - 9. M. Niculae, 10. Danciulescu. Antrenor: Mircea Rednic.

FC Timisoara: 29. Pantilimon - 30. Badoi, 16. Luchin, 6. Nibombe, 3. Latovlevici - 7. Stancu, 28. Cisovsky, 17. Borbely, 25. Curtean - 27. Magera, 18. Bucur. Antrenor: Gabi Balint.

Palmares: 13 9 4 0 25-12
Primul meci: 3-2, la Timisoara (30.11.2002)
Singurul punct castigat de FC Timisoara pe stadionul Dinamo, scor 1-1 (27.10.2007)
Scor maxim: 3-0, in tur.
Ultima victorie trecuta in palmaresul “pierdut” de Timisoara a fost in 1965, pe 22 august, atunci cand banatenii au trecut de Dinamo la ea acasa! La trofee, dinamovistii conduc detasat: 25 la 1 la numarul de trofee castigate!