EXCLUSIV "A fost sau nu a fost penalty?" Adrian Porumboiu a dat verdictul în privința fazei cu Istvan Kovacs protagonist în Derby-ul Olteniei

Adrian Porumboiu Adrian Porumboiu - Istvan Kovacs FCU Craiova - Universitatea Craiova Istvan Kovacs Superliga Adrian Porumboiu face misto de un transfer de la FCSB: "Nu se compara cu Vucici, Mucici sau cum ii cheama pe altii"
Data publicarii: Luni 08 August 2022, 11:40
Data actualizarii: Luni 08 August 2022, 12:09

Fostul ecuson FIFA a comentat cea mai "fierbinte" fază din FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2, partidă din etapa a patra a Superligii.

Istvan Kovacs, centralul partidei FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2, nu a consultat VAR-ul la cea mai controversată fază a partidei din etapa a patra a Superligii.

Centralul din Carei a dictat penalty în minutul 45+2 pentru un presupus henț al lui Bahassa în careu. Sergiu Hanca a șutat din lovitură liberă, iar jucătorul lui FCU a blocat. Reluările par să arate că Bahassa a lovit balonul cu capul, nu cu brațul! Sigur pe el, arbitrul care va conduce meciuri la CM din Qatar nu a mai mers la monitorul VAR pentru a revedea faza.

Porumboiu: "Istvan Kovacs a fost nr.1 în sens negativ"

Adrian Porumboiu, fost mare arbitru și om care a deținut o echipă de fotbal, și-a spus părerea despre decizia luată în minutul 45+2 de Istvan Kovacs.

"În sens negativ a fost numărul 1 (n.r.: Istvan Kovacs). Eu am spus din prima - nici vorbă de henț! Lovește mingea cu capul (n.r. - Bahassa) - mingea îl lovește în cap. Dă un penalty, asta e mai grav ca orice (n.r.: că nu a cerut să revadă faza) - se ducea, vedea faza și avea un comportament onest.

A ajuns la Mondial - foarte bine - dar nu te poți comporta așa. Obligat trebuia să vadă faza, daca vezi jucătorii - nu cred că a văzut destul bine - nu ai cum să sari la cap cu mâna lipită și cu mâna jos într-o poziție în care să ții mâna pe lângă corp",  a declarat Adrian Porumboiu, luni dimineața, la Ora Exactă în Sport de la Pro Arena.