Timisoara, tinuta in sah de Iasi! Poli Iasi 1-1 Timisoara!

Poli Iasi Poli Timisoara Superliga
Data publicarii: Duminica 09 August 2009, 18:48
Data actualizarii: Duminica 09 August 2009, 20:58

Vezi aici clasament actualizat si rezultate din Liga 1

Timisoara nu a reusit decat un egal cu echipa care a luat 4 goluri etapa trecuta de la Rapid.

Oaspetii au deschis scorul, in minutul 57, cand la o lovitura libera de pe partea dreapta executata de Arman Karamyan, Plesca a respins gresit mingea, iar Parks a trimis mingea in poarta cu capul, din 5 metri.

Trei minute mai tarziu, Poli Iasi a egalat dupa un corner de pe partea dreapta, faza la care Cristian Munteanu s-a inaltat si a inscris cu capul din interiorul careului.

Live-text:
Min 80: Miclea trage mult peste poarta!
Min 67: Parks vede galben pentru un fault.
Min 65: Schimbare: Iese Ignatov, intra Bersnjak
Min 64: Badoi este avertizat pentru un fault la Constantin
Min 61: GOL Poli Iasi: Munteanu egaleaza printr-o lovitura de cap din careu, sub transversala, Pantilimon iesind inoportun la o lovitura de colt.

Min 57: GOL Timisoara! Apararea gazdelor gafeaza nepermis la o lovitura libera in careu, Plesca respinge gresit, iar balonul ajunge la Parks, care inscrie printr-o lovitura de cap, poarta fiind goala.

- Final de prima repriza-

Min 44: Cisovsky loveste mingea cu capul insa Plesca retine
Min 43: Parks cere penalty dupa un duel in careu cu Ilie, insa atacantul Timisoarei cade cu mare usurinta, astfel incat jocul este lasat sa continue.
Min 41: Faza de atac a Iasiului, Constantin insa centreaza prost de pe banda stanga, balonul se duce prin spatele portii
Min 22: Adrian Ilie primeste galben!
Min 16: Stancu suteaza de la distanta, la coltul lung, pe langa poarta iesenilor
Min 14: Parks trimite cu capul Plesca retine usor
Min 10: Bourceanu scoate in corner un sut al lui Bratu.
Min 3: Bujor scapa singur spre poarta, dar Badoi il deposedeaza

Echipele de start

Timisoara: 29. Pantilimon, 30. Badoi, 6. Nibombe, 28. Cisovsky, 10. Art. Karamyan, 7. Stancu, 5. Alexa, 55. Bourceanu, 11. Arm. Karamyan, 18. G. Bucur, 9. Parks
Rezerve: 99. Taborda, 13. Scutaru, 20. Maxim, 16. Luchin, 27. Magera

Info meci:

Dupa victoria la limita cu Bistrita - Timisoara nu vrea sa faca un pas fals cu Poli Iasi. Dupa ce si-a aflat adversarul pentru Liga Campionilor, Timisoara da peste o echipa care a  luat bataie cu 4-1 de la Rapid in prima etapa!

Antrenorul lui Poli Iasi, Petre Grigoras, a carui echipa o va infrunta pe FC Timisoara in etapa a 2-a, a salutat succesul acesteia in fata lui Sahtior si a glumit pe seama prestatiei bune a atacantului Gigel Bucur, spunand ca va introduce trei jucatori in plus, pentru a-i face marcaj strict.

"Dupa ce am vazut meciul tur, ma asteptam ca Timisoara sa se califice. Echipa a jucat bine la Donetk, chiar daca a avut si noroc. In ceea ce-l priveste pe Gigel Bucur, nu voi lua masuri speciale pentru a-l marca, desi este un atacant foarte valoros. Daca imi va permite Federatia sa joc cu trei jucatori in plus contra Timisoarei, il voi tine pe Bucur cu trei oameni, ca sa nu mai miste", a declarat Petre Grigoras, care a mai explicat: "Nu imi permit sa-l marchez doar pe Bucur, pentru ca si ceilalti atacanti sunt redutabili. Ar insemna sa neglijez alta zona".