Steaua, a doua infrangere in 2014: 0-1 cu Lucerna! Joc modest al Stelei, echipa s-a prabusit dupa schimbarile de la pauza!

Steaua Superliga
Data publicarii: Sambata 18 Ianuarie 2014, 20:48
Data actualizarii: Sambata 18 Ianuarie 2014, 21:15

► Ajax - PSV, duminica 17.30, in direct la Sport.ro si Voyo.ro! "Pentru ca" iarba si fotbal: HIGH, OLANDA :)

Steaua a fost invinsa in cel de-al treilea meci amical din Spania, 0-1 in fata elvetienilor de la Lucerna (locul 2 in campionat).

Fata Stelei a fost total diferita in cele doua reprize. In primele 45 de minute, Steaua a dominat jocul, dar i-a lipsit eficienta in ofensiva.

Schimbarile de la pauza au facut ca Steaua sa intre pe teren cu o echipa slabita in repriza secunda. Elvetienii au controlat partida pe final de meci si au reusit sa puncteze in minutul 85, prin Gygax.

In primele doua jocuri din Spania, Steaua a fost invinsa de Nurnberg, 1-5, si a remizat apoi cu Werder Bremen, 0-0.

Steaua in prima repriza: Tatarusanu - Georgievski, Rapa, Pintilii, Latovlevici - Bourceanu, Prepelita - Popa, Stanciu, Chipciu - Keseru

Steaua in repriza a doua: Nita - Matei, Aldea, Varela, Parvulescu - Neagu, Radut - Gradinaru, Iancu, Tarnovan - Kapetanos

FAZELE MECIULUI

FINAL | STEAUA 0 LUCERNA 1

'85: GOL LUCERNA | Gygax suteaza din 10 metri, lateral dreapta, Nita atinge mingea, dar nu o poate devia suficient; este 1-0 pentru elvetieni

Golul a venit oarecum normal, pe fondul unui joc modest facut de stelisti in repriza secunda; Gygax a profitat din plin de apatia din defensiva Stelei;

'81: Faza amuzanta in careul elvetienilor - lovitura libera pentru stelisti, Iancu arunca mingea in fata portii, Varela urmareste si se pregateste sa reia cu capul, dar intervine Gradinaru si respinge ca un fundas, in lateral :) Varela zambeste;

'69: Steaua nu si-a creat deloc ocazii in repriza secunda, dupa schimbarile facute de Laurentiu Reghecampf. Elvetienii au controlat jocul si au trecut de cateva ori pe langa deschiderea scorului;

'64: Florin Nita are o interventie miraculoasa la un sut din 6 metri pe care scria '0-1'. Cea mai mare ocazie a meciului le apartine elvetienilor;

'59: Emotii mari pentru Tatarusanu dupa o lovitura libera a elvetienilor; minge balbaita de defensiva Stelei, faza este oprita pentru un fault in atac

'46: «» Schimbari la pauza in echipa Stelei. Reghe incepe repriza secunda cu:

PAUZA | STEAUA 0 LUCERNA 0

'45: Ne-am lamurit.. Chipciu a fost jucatorul inlocuit de Reghe

'44: Cea mai importanta ocazie de gol -  Tatarusanu scoate o minge foarte grea, un sut puternic din 10 metri

'43: «» Reghe face prima schimbare - Valceanu intra pe teren; pe grafica televiziunii a aparut Stanciu ca fiind cel modificat, dar il vedem pe Stanciu in continuare in teren :)

'40: Se bate lovitura libera, stelistii resping departe de propriul careu;

'39: Latovlevici faulteaza in preajma careului, este o lovitura libera periculoasa pentru poarta lui Tatarusanu

'32: Neatentie a stelistilor, care gresesc schema la corner si le permit elvetienilor sa plece pe contraatac

'31: Stanciu suteaza puternic din marginea careului, mingea este deviata si ajunge in plasa laterala a portii elvetiene; corner pentru Steaua

'27: Adi Popa accelereaza in banda dreapta, patrunde in careu si scapa de marcaj, apoi paseaza la prima bara, in 6 metri, acolo unde apare Claudiu Keseru; atacantul Stelei trimite putin pe langa poarta

'21: Lovitura libera pentru elvetieni la 25 de metri de poarta lui Tatarusanu - capitanul Michel Renggli se grabeste sa execute inainte de fluierul arbitrului si vede cartonasul galben; lovitura se repeta - minge aruncata in careul Stelei, care se scurge insa in aut de poarta;

'15: Lovitura libera pentru stelisti in preajma careului elvetian. Sunt 20 de metri pana la poarta. Keseru este lasat sa bata si executa periculos, prin zid, putin pe langa poarta

'12: Inceput de meci echilibrat, elvetienii par totusi ceva mai hotarati in ofensiva. Dupa primele doua meciuri in care a fost invizibil, ar cam fi randul lui Keseru sa se remarce in aceasta seara;

Reghecampf inca il testeaza pe Keseru, incearca sa descopere postul care i se potriveste cel mai bine in sistemul Stelei; in primele doua meciuri a fost folosit si in linia de 3 mijlocasi din spatele varfului

'8: Avem deja primul accidentat, dar vestea buna e ca nu e din tabara Stelei; elvetienii fac o prima moficare

'6: Prima ocazie a elvetienilor vine in urma unei lovituri de colt - o minge reluata cu capul din centrul careului de Lezcano, care nu ii pune insa probleme lui Tatarusanu;

'1: Steaua este sustinuta la acest meci de circa 100 de suporteri romani; se joaca cu minge Adidas Brazuca, balonul oficial al Mondialul din Brazilia

UPDATE: Laurentiu Reghecampf incepe partida cu elvetienii de la Lucerna fara niciun fundas central de meserie. Cuplul imprivizat in centrul defensivei este Rapa - Pintilii.

Echipa de start a Stelei: Tatarusanu - Georgievski, Rapa, Pintilii, Latovlevici - Bourceanu, Prepelita - Popa, Stanciu, Chipciu - Keseru
Rezerve: Florin Nita, Gabriel Matei, Aldea, Parvulescu, Neagu, Gradinaru, Tarnovan, Radut, Varela, Kapetanos, Iancu, Valceanu

FC Lucerna e pe locul 2 in Elvetia, dupa Basel.

Steaua disputa in aceasta seara, cu incepere de la ora 19:00, al treilea amical al stagiului de pregatire de la Marbella, Spania, echipa lui Laurentiu Reghecampf cautand prima victorie a anului.

Dupa o infrangere usturatoare in fata nemtilor de la Nurnberg, 1-5, si un egal cu Werder, scor 0-0, Steaua va juca in aceasta seara FC Lucerna, echipa din campionatul Elvetiei.

Antrenorul Stelei are la dispozitie un singur fundas valid, Fernando Varela, acesta confruntandu-se cu o serie de accidentari in defensiva.

Astfel, Florin Gardos si Lukas Szukala au sanse mici sa joace diseara, locurile acestora urmand sa fie luate de Mihai Pintilii si Cornel Rapa, dar si de tanarul Aldea.

Desi niciunul dintre cei doi fotbalisti ai primei echipe nu sunt fundasi centrali "de meserie", acestia au mai jucat si in ultimele meciuri amicale in centrul defensivei, descurcandu-se onorabil.

Problemele lui Gardos pare insa sa fi luat sfarsit, acesta intrand deja intr-un program usor de antrenament. De cealalta parte, Lukas Szukala are sanse foarte mici sa joace vreun amical la Marbella, dupa entorsa suferita cu Wereder.

In afara de meciul cu elvetienii de la FC Lucerna, Steaua va ma juca in Spania cu FC Baku si Union Berlin.