david popovici Jocurile Olimpice Tokyo Jocurile Olimpice "Fenomenul David Popovici". Înotătorul român, elogiat în L'Equipe: ce a scris presa franceză despre sportivul de 16 ani
Data publicarii: Marti 27 Iulie 2021, 09:57
Data actualizarii: Marti 27 Iulie 2021, 10:01

Performanța lui David Popovici nu a fost trecută cu vedere de presa internațională. Românul s-a clasat pe locul patru în finala olimpică de la 200 m liber.

Într-un articol în care se vorbește despre cursă, jurnaliștii cotidianului L'Equipe au scris atât despre rezultatele celor doi britanici (aur și argint), dar și despre performanța realizată de înotătorul român.

"Fenomenul David Popovici (16 ani) s-a clasat pe locul patru, în fața campionului european Martin Malyutin. Hwang Sunwoo a avut un o prima parte bună în cursă, dar a încheiat pe locul șapte după ce a fost depășit pe final", a scris L'Equipe

• Fenomenul David Popovici . Înotătorul român, elogiat în L Equipe: ce a scris presa franceză despre sportivul de 16 ani

Record mondial la juniori, la 200 m liber

Timpul obținut în finala olimpică de la 200 m liber, 1:44,68, reprezintă un nou record mondial la juniori.

Precedentul a fost stabilit tot de el, la Campionatele Europene de juniori din Italia, unde a terminat cursa pe primul loc, cu 1:45:95.

"Nu am simțit niciun fel de presiune, există, dar nu o las să mă afecteze. Deși sunt niște bestii ale înotului cele cu care înot, mi-am câștigat dreptul să fiu lângă ele. Și să devin și eu o bestie!", a declarat Popovici după finala olimpică de la 200 m liber.