Cea mai buna performanta a romanilor la Vancouver: locul 10 la biatlon!

Dana Plotogea Eva Tofalvi Mihaela Purdea Vancouver JO Vancouver 2010
Data publicarii: Marti 23 Februarie 2010, 23:11
Data actualizarii: Marti 23 Februarie 2010, 23:15

Stafeta feminina de biatlon a Romaniei a obtinut, marti, cea mai buna performanta a sportivilor romani de pana acum din cadrul Jocurilor Olimpice de la Vancouver, dupa ce s-a clasat pe pozitia a zecea, in cursa de 4x6 kilometri.

Stafeta Romaniei, formata din Dana Plotogea, Eva Tofalvi, Mihaela Purdea si Reka Ferencz, a terminat cursa intr-o ora, 12 minute, 32 de secunde si noua zecimi.

Stafeta Rusiei, formata din Svetlana Sleptova, Anna Bogali-Titovet, Olga Medvedteva si Olga Zaiteva, a cucerit medalia de aur, terminand cursa intr-o ora, noua minute, 36 de secunde si trei zecimi.

Medalia de argint a fost obtinuta de stafeta din Franta, formata din Marie Laure Brunet, Sylvie Bacaert, Marie Dorin si Sandrine Bailly, care a terminat cursa intr-o ora, zece minute si noua secunde.

Ultima treapta a podiumului a fost ocupata de stafeta din Germania, formata din Kati Wilhelm, Simone Hauswald, Martina Beck si Andrea Henkel, care a terminat proba cu un timp de o ora, zece minute, 13 secunde si patru zecimi.

La proba de stafeta feminina de biatlon (4x6 km) au luat startul 19 echipe.