FOTO Portarul Giroud vs atacantul Pușcaș! A intrat în poartă și a blocat tot în Genoa - Milan! Drăgușin a refuzat să își înlocuiască portarul

Olivier Giroud AC Milan Genoa George Puscas radu dragusin Italia
Data publicarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 00:06
Data actualizarii: Duminica 08 Octombrie 2023, 00:52

Genoa a jucat pe teren propriu cu AC Milan în etapa cu numărul 8 din Serie A, scor 0-1.

Milan a reușit să treacă în avantaj pe tabela de marcaj în minuttul 87, prin golul marcat de Pulisic. Radu Drăgușin a fost titular și integralist în duelul de pe stadionul Luigi Ferraris, în timp ce celălalt român de la Genoa, George Pușcaș, a intrat în primul minut de prelungiri în teren.

Partida a devenit mai intensă în prelungiri, după ce Maignan a văzut cartonașul roșu în urma unei intrări periculoase. Rossonerii făcuseră deja toate cele cinci schimbările, astfel că în poartă a intrat un jucător de câmp, nimeni altul decât Olivier Giroud, trimis în teren în minutul 66.

Olivier Giroud, intervenție salvatoare în fața lui George Pușcaș

Gazdele au mers cu toți jucătorii în careul lui Giroud, inclusiv cu portarul Martinez, care a văzut și el al doilea galben și apoi cartonașul roșu, după o intrare neregulamentară. Goalkeeper-ul de la Genoa s-a dus să îi dea tricoul său și mănușile lui Radu Drăgușin, însă fundașul român a refuzat, pasând mai departe tricoul.

Antrenorul lui Genoa mai avea schimbări la dispoziție, astfel că l-a trimis pe Leali, portarul de rezervă în teren. Olivier Giroud a fost însă protagonistul finalului de meci, cu o super-intervenție în fața lui George Pușcaș. Atacantul român a fost servit ideal de un coleg, a preluat cu capul și a încercat să lovească balonul, însă francezul a fost atent și a respins mingea în ultimul moment, păstrând astfel poarta intactă.