VIDEO Naționala Italiei, doar un vis frumos pentru Andrea Compagno! Ce scriu italienii despre ”înlocuitorul” Mateo Retegui

Mateo Retegui Nationala Angliei nationala Italiei preliminarii euro 2024 Roberto Mancini Italia
Data publicarii: Vineri 24 Martie 2023, 09:40
Data actualizarii: Vineri 24 Martie 2023, 11:44

Atacantul lui Tigre din Argentina a înscris la debut, în eșecul 1-2 cu Anglia din preliminariile Euro.

Selecționerul Roberto Mancini a surprins pe toată lumea când l-a convocat la naționala Italiei pe necunoscutul Mateo Retegui, un atacant care evoluează la Tigre în Argentina și care a marcat la debutul pentru ”Squadra Azzurra”, în 1-2 joi seara cu Anglia în preliminariile Euro 2024 (VIDEO AICI).

Retegui a fost desemnat mai bun om al lui Mancini în eșecul cu englezii atât de Gazzetta dello Sport, cât și de Tuttomercatoweb sau Calciomercato, care toate i-au dat 6,5.

Mateo Retegui, ”un adevărat atacant central pentru viitorul Italiei”

”Toate reflectoarele au fost pe el, al 49-lea <<oriundo>> din istoria echipei naționale.

A anulat o primă repriză de coșmar (n.r. - la pauză era deja 2-0 pentru Anglia) găsind golul la debut, ca un adevărat atacant central.

Mai este de lucrat la mișcări, dar debutul este un semn încurajator pentru viitorul său și al Italiei”, a explicat Calciomercato.