VIDEO Inter Milano e pe val! 4 goluri în ultima etapă, locul 2 în Serie A și planuri pentru finala Champions League

Inter Milano AC Milan Lautaro Martinez Romelu Lukaku Serie A Italia
Data publicarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:47
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 09:49

Romelu Lukaku a fost omul meciului în victoria clară cu Sassuolo de sâmbătă, scor 4-2.

Inter Milano a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-2, formaţia Sassuolo, în etapa a 35-a din Serie A.

Atacantul belgian Romelu Lukaku a deschis şi a închis tabela în meciul de sâmbătă cu Sassuolo. El a marcat pentru 1-0 în minutul 41, iar în minutul 55 Ruan a înscris în propria poartă, făcând 2-0.

A venit foarte repede, în minutul 58, şi golul lui Lautaro Martinez, iar Inter conducea cu 3-0. Oaspeţii au revenit însă în joc prin două goluri înscrise de Henrique (min. 63) şi Frattesi (min. 77).

Milanezii au înscris golul desprinderii în minutul 89, prin Lukaku şi partida s-a încheiat cu victoria lui Inter, 4-2.

În clasament Inter a făcut 66 de puncte şi a trecut pe locul secund, înaintea lui Juventus.

Eșec pentru Milan, adversara din semifinala Champions League după 2-0 în tur pentru Inter

Spezia a învins tot sâmbătă, pe teren propriu, scor 2-0, formaţia AC Milan, într-un meci al etapei a 35-a din Serie A.

Spezia a învins echipa semifinalistă din Liga Campionilor, AC Milan,  prin două goluri marcate în ultimul sfert de oră al meciului. Mai întâi Wisniewski a deschis scorul, în minutul 75, pentru ca Salvatore Esposito să îl majoreze în minutul 85. Portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă neutilizată la AC Milan.

În clasament AC Milan se află pe locul 5, cu 51 de puncte. Spezia are 30 de puncte şi ocupă loc retrogradabil, al 18-lea din 20 de echipe.