VIDEO Dezastru pentru Tătărușanu pe Stadio Olimpico! AC Milan a pierdut la scor cu Lazio, iar Napoli e lider detașat în Serie A

AC Milan Lazio Serie A Italia
Data publicarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 23:37
Data actualizarii: Marti 24 Ianuarie 2023, 23:48

AC Milan continuă seria rezultatelor dezastruoase din ultima perioadă.

După ce a pierdut în Supercupa Italiei cu Inter Milano, scor 0-3, campioana Italiei a bifat un nou rezultat teribil, de această dată în campionat.

AC Milan a jucat în etapa a 19-a din Serie A, în deplasare, cu Lazio, fiind învinsă cu un categoric 4-0. Marcatorii golurilor au fost Milinkovic-Savic (minutul 4), Zaccagni (minutul 38), Luis Alberto (minutul 67) și Felipe Anderson (minutul 75).

În urma acestui rezultat, echipa la care Ciprian Tătărușanu a fost titular s-a depărtat și mai mult de Napoli, diferența dintre cele două formații fiind de 12 puncte.

Pentru următoarele poziții în clasament, lupta este una strânsă, ținând cont că cinci echipe sunt despărțite doar de trei puncte.

Ciprian Tătărușanu, în vizorul jurnaliștilor italieni

Football Italia a explicat că Ciprian Tătărușanu nu le oferă „rossonerilor” siguranța de care au nevoie. Vizații au fost și fundașii centrali ai campioanei Italiei, care în loc să-i facă misiunea mai ușoară, i-o complică.

"Pentru început, accidentările le-au dat bătăi de cap, niciuna mai evidentă decât cea a lui Mike Maignan. Francezul care anul trecut a fost titular în poarta lui AC Milan și a fost decisiv în lupta la titlu, este accidentat de patru luni, astfel că Ciprian Tătărușanu a fost nevoit să își asume responsabilitatea.

Fără lipsă de respect față de veteranul român, dar toate șuturile pe poartă le dau emoții suporterilor, iar la asta contribuie și prestațiile slabe ale fundașilor.

La fazele fixe, așa cum s-a văzut și la meciul cu Roma, fundașii nu reușesc să își facă treaba și le lipsește încrederea, dar asta nu este responsabilitatea lui Tătărușanu", au scris italienii de la Football Italia.