Ce note a primit Tătărușanu, după ce Milan a pierdut cu 0-3 Supercupa Italiei în fața lui Inter: ”A evitat agravarea problemelor”

Ciprian Tatarusanu AC Milan ac milan - inter milan Italia
Data publicarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 08:36
Data actualizarii: Joi 19 Ianuarie 2023, 08:36

Ciprian Tătărușanu (36 de ani) a fost integralist în poata celor de la AC Milan, în Supercupa Italiei, pierdută în fața rivalei Inter cu 0-3.

Echipa lui Simone Inzaghi a deschis rapid scorul în minutul zece prin Federico Dimarco, după ce acesta a fost lăsat complet liber în careul lui Tătărușanu. În minutul 21, scorul era deja 2-0 pentru Inter, după reușita lui Edin Dzeko. Bosniacul a punctat cu un șut superb, cu dreptul, după ce și-a driblat un adversar.

Ce note a primit Tătărușanu, după Supercupa Italiei

Scorul final a fost stabilit de Lautaro Martinez, care a trecut lejer de Tomori și a punctat cu exteriorul. Chiar dacă a primit trei goluri, Tătărușanu nu a fost blamat de presa din Italia pentru prestația sa. Ba chiar s-a numărat printre remarcații din echipa lui Stefano Pioli.

”El nu pare să fie vinovat pentru goluri. Dar nici măcar nu pare să ofere o siguranță deosebită liniei sale defensive”, au notat jurnaliștii italieni de la Tuttomercatoweb, care l-au notat pe portarul român cu 5,5.

Nici publicația Eurosport, care i-a dat nota 6 lui Tătărușanu, nu consideră că fostul portar al naționalei României poate fi vinovat pentru cele trei goluri primite în Supercupa cu rivala Inter.

”Nu poate face nimic la golurile pe care le-a primit. A evitat agravarea problemelor cu mai multe intervenții importante. Faptul că este unul dintre cei care s-au 'salvat' după un 0-3 spune multe despre prestația rossonerilor”, au scris jurnaliștii de la publicația mai sus citată.

Locul doi în Serie A, cu 38 de puncte, AC Milan se va deplasa pe terenul celor de la Lazio, în timp ce Inter Milano va primi vizita echipei lui Răzvan Marin, Empoli.