VIDEO "Dați-i premiul Pușkaș chiar acum!". Execuția spectaculoasă a lui Federico Dimarco a adus-o pe primul loc pe Inter

Federico Dimarco Inter Milano Serie A Italia Federico Dimarco, jucător Inter Milano/sursa foto: Getty
Data publicarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 13:45
Data actualizarii: Luni 13 Noiembrie 2023, 14:02

Inter Milano a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 2-0, pe Frosinone, în etapa a 12-a din Serie A.

Gazdele au deschis scorul în minutul 43, după un gol superb al lui Dimarco, iar Calhanoglu a stabilit rezultatul final în minutul 48, din penalty.

În urma acestui rezultat, Inter Milano este pe primul loc în Serie A, cu 31 de puncte, urmată de Juventus, care are 29 de puncte, după o serie de cinci victorii consecutive. Podiumul este completat de AC Milan (23 puncte), în timp ce campioana en-titre, Napoli, este pe patru (20 puncte).

• Federico Dimarco, jucător Inter Milano/sursa foto: Getty

Reușita lui Dimarco, elogiată la nivel internațional

Italianul a marcat spectaculos, de la peste 50m, cu un șut puternic, fără să mai preia mingea.

"Dacă voiam să trag? Da! La început l-am văzut pe Dumfries și am vrut să-i pasez, apoi l-am văzut pe portar ieșit și, din fericire, a intrat în poartă. Altfel, aș fi primit o mulțime de insulte. Este unul dintre cele mai frumoase goluri ale mele", a spus Federico Dimarco la finalul partidei.

"Dați-i lui Federico Dimarco premiul Pușkaș chiar acum!", a scris publicația GOAL.