Cum s-a terminat derby-ul ”Made in Romania” din Serie B: ce note au primit Dennis Man și Olimpiu Moruțan

Dennis Man Olimpiu Morutan Parma Parma - Pisa Pisa Italia
Data publicarii: Miercuri 01 Martie 2023, 09:14
Data actualizarii: Miercuri 01 Martie 2023, 09:22

Pisa a câștigat derby-ul românilor cu Parma, scor 1-0, cu golul marcat de Idrissa Toure în minutul 82.

Din cinci români legitimați la ambele echipe, doar trei au evoluat în acest meci. Valentin Mihăilă de la Parma și Marius Marin de la Pisa nu au fost la dispoziția antrenorilor, iar Adrian Rus a început meciul din postura de rezervă.

Dennis Man și Olimpiu Moruțan, foști colegi la FCSB, au început meciul ca titulari, dar au fost înlocuiți pe parcursul reprizei secunde. Ambii au dezamăgit cu prestațiile lor, după cum notează jurnaliștii italieni.

Ce note au primit românii după Parma - Pisa 0-1

”Se așteaptă mult mai mult de la talentul său. În apărarea sa, nu a fost într-o condiție foarte bună din cauza unor afecțiuni post-Frosinone”, a scris publicația Tuttomercatoweb despre Dennis Man, care a primit nota 5,5.

”Mai mult în umbră decât de obicei. Poate fi iertat pentru un meci într-un sezon bun”, au scris italienii despre Moruțan, care a fost notat cu 5.

Introdus în minutul 87 al partidei, Adrian Rus nu a fost notat de jurnaliștii italieni.

Pisa a urcat pe locul cinci în urma acestui rezultat, cu 41 de puncte, în timp ce Parma a rămas pe locul șapte, cu 37 de puncte și două înfrângeri în ultimele trei etape.

În următoarea rundă, Parma va juca în deplasare cu Reggina, iar Pisa va avea un alt duel românesc, cu Palermo, unde evoluează Ionuț Nedelcearu.